Yeni BİST Rekorları Kapıda Mı?

Tabii ki, bu sözümü TL karşılığı olarak söylediğimi anlıyorsunuzdur. Çünkü BİST'in Dolar bazında yeni rekor kırması için 50.000$ karşılığını geçmesi gerekir. Şimdilik bu beklenti de değilim. Benim bahsettiğim yeni rekor TL değeri olarak. BİST dün 92.039 ile yeni bir kapanış rekoru kırmış oldu.

 Aynı zamanda dün seans içinde gördüğü 92.116 seviyesi de, şimdiye kadarki en yüksek TL bazında zirve rekoru oldu. Daha önce 22/05/2013 yılında 91.704 seviyesi görülmüştü. Zaten bir gün sonra da başlayan Gezi olaylarından bu yana yeni rekorlara hasret kalmıştık. Bu konuda bir kafa karışıklığı olmasın! Akıllarınızda 2013 yılında daha yüksek seviyeler kalmış olabilir. Ama BİST'de verilen temettüler nedeniyle endeks de güncelleniyor. Bu nedenle 2013 yılında daha yüksek olarak aklınızda kalan zirve seviyesinin temettüler nedeniyle güncellenmiş hali 91.704'e denk geliyor. 

BİST İçin Yeni Rekorlar Bekliyorum!
           Dün yazdığım yazımın son paragrafında teknik bir uyarı yapmış ve 91.982 seviyesinin üzerinde BİST'in hızla 93.950 seviyesine doğru yeni rekorlar kırmasını beklediğimi belirtmiştim. BİST'in 92.039 seviyesinde dünkü kapanışı sonrasında bu beklentimin iyice güçlendiğini söyleyebilirim. Hatta bir süre özellikle siyasi bir gerilim yaşanmaz ise daha da üzerindeki seviyeleri de görme ihtimalimiz yüksek olabilir. 

Tabii bu beklentimdeki en büyük pay banka hisselerinde. Zaten uzun bir süredir de bankalarımızdaki bu potansiyele dikkat çekiyordum. Özellikle KGF uygulaması sonrası bankaların adete patlayan kredi satışları ve kurdaki gevşemeyi göz önünde bulundurunca çok ciddi üç aylık kar artışları yaşanmasını bekliyorum. Benim üç aylık kar beklentilerimde ve mevcut prim potansiyelinde daha öncelikli gördüğüm bankalar halkb, vakbn, ykbnk ve ısctr. Ama halkb ile ilgili ABD'deki dava fiyat üzerinde etkili olacak bir gelişme olarak belirsizlik yaratıyor. Ancak, son gelişmede bu konuda iki ülke arasında bir uzlaşma olduğu konusundaki haberlerin artması bankanın hisselerindeki yükselişin diğer banka hisselerini geçmesine neden oldu. Al/sat tablomuzda tekniklerine göre dün verdiğim son banka öngörülerimi ve olası teknik hedeflerini görebilirsiniz.

Deutsche Bank TL İçin İyimser!
           Deutsche Bank yayınladığı raporunda TL'nin dünyanın en potansiyel para birimi olduğuna dikkat çekerek, % 15 değersiz bir şekilde fiyatlandığını söyledi. Bu TL % 15 değer kazanabilir yani Dolar kuru % 15 daha düşebilir demektir. Olur mu olmaz mı bilemem. Ama bu tip yabancı kurumlardan gelen raporlar kur baskılarının düşmesine ve para girişlerinin daha da artmasına fayda sağlayacak açıklamalardır. Nitekim benzer şekilde diğer bazı yabancı bankaların da Dolar kuru hedefini düşürdüklerini görüyoruz.

Ama hemen uyarmak istiyorum! Aynı kurumlar daha evvel bir çok bankamız için şuanki fiyatlardan çok daha düşük hedefler açıklamış ve Dolar kurunda da daha yüksek beklentilerini raporlarına dahil etmişlerdi. Yani bir kısım yabancı kurum önceki görüşlerinde yanıldıklarını gösteren güncellemeler yapıyorlar. Yarın öbür gün de bu açıklamalarında yanılmış olurlar mı bilemem.

Referandum Sonucu Değişmeyecektir!
           Referandumun iptali için yapılan itirazlar YSK tarafından kabul görmedi. Çok kısa süre içinde de YSK'nın kesin sonuçları ilan etmesini bekliyorum. Bu ilan sonrasında CHP belki Anayasa Mahkemesine de başvurabilir. Ama ben artık bir değişiklik olmasını beklemiyorum. Olur da AYM'ne baş vururlar ve oradan da sonuç çıkmaz ise, sonrasında AİHM'ne(Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) gitmelerini uygun bulmuyorum. AİHM'nin bizdeki seçimleri iptal etme gibi bir yetkisi olmadığı için olası bu karar çok anlamsız olur.

Üç Aylık Bilançolardan Sonrasına Dikkat!
           Bağımsız denetime girmediği için üç aylık bilançolar gelmeye başladı. Hızlı birşekilde de bitecek. Sonra ise bağımsız denetim olan altı aylık bilançolara kadar uzun bir ara olacak. Yani olası bir banka üç aylıkları ile yeni rekor görebileceğimiz BİST'de üç aylık bilançolar sonrası bir süre kâr satışlarının geldiğini de görebiliriz. Bu nedenle olası yeni rekor yükselişlerinde, son öngörülerimiz için de kar realizasyonu yapmayı ihmal etmemeli diye düşünüyorum. 

Ancak hükümetin siyasi gerilimleri düşürerek, ekonomik reformlara hız vermesi halinde, daha üst rekorlar da gündeme gelebilir. Bu süreci iyi takip edip, görüşlerimizi duruma göre güncellememiz gerekebilir. Misal, ekonomiye yeni bir sinerji kazandırmak için özellikle yurt dışında çok beğeni göre Ali Babacan'ın yeniden kabineye dahil edileceği söylentileri dolaşıyor. Bu tip gelişmeler ...Devamı İçin TIKLAYINIZ! 

Hepinize iyi bir hafta sonu diliyorum.

NOT: Yazı 21 Nisan, 09:39'da www.borsaanalizci.com'da yayınlanmıştır!

    Saygılarımla

   Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_