Trump Satışları Alım Fırsatı Olabilir Mİ?

Açıkçası ben böyle olmasını bekliyorum. Yani 97.000 endeks civarı kar realizasyonları gelebileceğine dikkat çekiyordum tamam ama, borsa gördüğünüz gibi her kar realizasyonu sonrasında yeni bir rekor kırıyordu. Dün de öyle oldu, 96.629 ile yeni bir rekor daha tazelemiştik. Ama Trump'ın azil söylentileri artınca satışlar bir anda arttı.

Şimdi önemli olan kendimizi yanıltmamamız! Şöyle ki, ben bu satışların alım fırsatı yaratacağını düşünüyorum. Acaba yanılıyor muyum? Yoksa bir süredir bu seviyelerden ve üç aylık bilançolar bitince gelebileceğini yazdığım kâr realizasyonları mı başlıyor? Hatta teknik bir düzeltme de yaşayabilir miyiz? 

Eğer dün yaşanan satışlar, kendiliğinden gerçekleşse idi, o zaman uzak durmak gerektiğini, bir düzeltme başladığını söyleyebilirdim. Ama, bilakis endeks tam da yükselirken Trump ile ilgili tüm dünya genelinde gelen satışlardan etkilenerek düşüş yaşandığı görüşündeyim. 

Trump Koltuğu Koruyacaktır!
           Ben Trump'ın yerini koruyacağı görüşündeyim. Bu nedenle de, azil korkusu ile yükselen ons altın, euro ve dolar kurunda geri çekilme, dünyadaki satışlara uyarak düşen BİST'de ise yeniden alımların gelmesini bekliyorum. Önemli olan bu dönüş seviyelerini doğru tespit edebilmek.

BİST'in Teknikleri Yönü Gösterecek!
           Benim kişisel görüşüm bir yana, bu dönemde teknikleri refarans almak daha doğru olabilir. Bu nedenle Destek-Direnç Tablomuzdaki ayrıntılı teknik paylaşımları çok iyi takip etmenizde yarar görüyorum. Bu yüzden eğer BİST 94.684 desteğini aşağıya kıracak olursa, o zaman kısa vadeli yükseliş trendi aşağı kırılmış olur ve düşüş artar. Ama bu halde dahi panik yapacak büyük bir düşüş beklemiyorum. 92.000, belki de 91.500 seviyelerini aşmayacak kısmi bir düzeltmenin ötesine geçilmez diye düşünüyorum.

Dolar Bazlı BİST Yeni Rekorları İşaret Ediyor!
           BİST'in Dolar bazlı grafikleri ilginç görüntüler oluşturmaya başladı. Dolar grafiğinde 26.505$ ve 25.849$ destekleri var. Bu desteklere iner miyiz sorusuna cevap vermeyeceğim. Ama eğer 25.849$ seviyesini görür ve aşağıya kıracak olursak, o zaman 24.500 $ endeks seviyesine doğru düzeltme derinleşir. Kritik destek olan 25.849$ seviyesi, şu anki 3,61 kur karşılığına göre 93.500 civarına, olur da kur yeniden gevşerse 3,55 kur karşılığına göre 91.700 civarı seviyelere denk geliyor. Olası kurlara göre bu seviyeyi sizler de güncelleyebilirsiniz.

Peki ya 27.226 $ seviyesi yukarı kırılırsa! 
           İşte o zaman da, fincan-kulp diye düşündüğüm bir teknik formasyon başlar. Bu formasyona göre BİST, 28.698 seviyesindeki gap seviyesini kapatmaya yönelebilir. 28.698 $ seviyesini şu anki kur ile değil 3,55 kuru ile de çarpsak, 101.800 üzeri bir BİST seviyesine denk gelir. Yani hatırı sayılır bir yükseliş demektir. Kurda sert yükseliş sürerken dolar bazlı bu yükselişin olmasını beklemediğim için 3,55 kuru ile hesaplıyorum. Eğer kurda bu düşüş olmazsa, zaten benim bu yükseliş görüşüm de en azından bir süre için gerçekleşmeyecektir. Fakat, Trump sorunu çözülür ve kurlar dediğim şekilde geri gelmeye başlarsa, o zaman dikkat çektiğim teknikler önem kazanır.

Anlayacağınız, ben 97.000 civarı kar realizasyonlarından çekindiğimi söylüyordum ya, belki de bu realizasyonlar bir süredir seans içi yaşanıp bitiyor olabilir. Bu nedenle, tüm bu gelişmeler sonrası yeniden yükseliş yaşar ve 97.000 dirençleri aşılacak olursa, dikkat çektiğim bu teknik yükseliş dalgası başlayabilir. 

Kısacası, Trump'ın koltuğunu koruyacağı görüşümde haklı isem, 3,60 üstü Dolar, 4,00 üstü euro, 1.255 üstü ons altında her seviyeden yükseldikçe satış yapılmasını, BİST'de ise düşüşlerin yeni alım fırsatı olarak kullanılmasını doğru buluyorum!

Tabii eğer Trump konusunda doğru düşünüyorsam! Yok eğer Trump başkanlığı kaybederse, o zaman bu dediklerim yine olur ama, kurlar ve ons altın daha da yükselip oradan düşerler. BİST de daha alt seviyelerden yükselişe başlar. Ama sonuçta yönler yine de dediğim şekilde olur. Çünkü ABD'nin başkan değiştirme ihtimali yeni bir seçim değil de, muhtemelen delegelerin mevcut başkan yardımcılarından birisini yeni başkan olarak seçmesi ile sonuçlanır. Kim bilir, belki de böyle bir ihtimal olursa, Trump'a göre daha bile iyi karşılanabilir. 

 

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

    Saygılarımla

   Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_