« Geri

İnadına Borsa, İnadına Rekor! - 20.7.2017

BİST son dönem bu sloganı benimsemiş koptu gidiyor doğrusu. Ben aman dikkat dedikçe, katlayarak yeni rekorlar tazeleniyor. Bu denli zorlandığım dönemler çok azdır. Grafiklere bakınca halen tamam artık bunun üstü yok, ya da evet borsa düşüşe başladı diyemiyorum. Ama bu denli hızlı yükselişi de gerçekten beklemediğim için şaşkın şaşkın bakıyorum.

İşin ilginci özellikle Dolar bazlı tekniklere bakınca, yine çok güçlü sayılacak bir direnç bölgesine çok yakınız. BİST 30.600$ ile 30.900$ arasında oldukça güçlü bir dirence sahip. Bu seviyelerde takılabiliriz artık. Ama eğer bu dirençleri de kıracak olursa, o zaman büyük bir çanak formasyonu kırılır ve daha da sert bir yükseliş ile ilk hedefi 33.719 seviyesine doğru sert bir yükseliş dalgası daha yaşayabilir ki, asıl teknik hedef 37.000$ civarlarına gelecek bir çanak formasyonu tetiklenmiş olur. İlk hedefin Dolar karşılığı seviyesi şu anki 3,53 kur ile 119.000, ikinci hedefin karşılığı da 130.000 seviyelerine denk gelir.

Açıkçası yakın Dolar dirençleri olan 30.600$-30.900$ civarındaki direncine takılmasını ve teknik bir düzeltme yaşanmasını çok istiyorum. Nedenini hepiniz biliyorsunuz. 102.475 civarı bir seviyeden sonra artık en az % 50 nakit ile tedbirli durmayı doğru bulduğumu ve teknik bir düzeltme sonrasında yeni pozisyonların açılmasının daha sağlıklı olacağını yazıyordum. 

Yani işin özü, son 5 Bin puanlık yükselişi destek-direnç tablosunda dikkat çekmiş olsam da, hisse bazlı az sayıda öngörü verip, ana hisselerde izlemede kalarak kaçırmış oldum. Şimdi bir de Dolar bazlı bu çanak formasyonu kırılacak olursa, o zaman çok şey kaçırmış olurum.Tamam yükseliş trendinin sürdüğünü, pozitif ayrışacağımızı, yazın iyi geçeceğini ve daha yüksek seviyelere gideceğimizi çok yazdım ama bu hızla olmasını beklemiyordum doğrusu. 

BİST Kimseyi Takmıyor!
           ABD ve başta Almanya olmak üzere AB nezdinde, Büyük Ada'daki toplantıya katılan yabancı aktivistlerin tutuklanması sonrası çok sert tepkiler görüyoruz. Suriye'de sanki her an PYD ile karşı karşıya gelme durumumuz var. PYD bizim için korkulacak bir terör grubu değil tabii ki. Ama ABD ve AB destekli olmaları nedeniyle, kiminle karşı karşıya geleceğimiz belli değil. 

Kıbrıs müzakereleri yine fos çıktı. Rumlar için doğal gaz arayacak yabancı geminin civarına askeri gemilerimizi yolladık. Vs. vs. ve. Eskiden olsa, bu riskler ciddi satış baskısı yaratırdı. Şimdi ise, BİST bunların hiç birisini takmıyor.

Dün de yeni kabinede Babacan'ın olma beklentisi ile borsanın yükseldiği spekülasyonu vardı. Ama Babacan kabinede yok denince, 1.300 puan artıda olan BİST 700 puan artıya kadar geri çekilip, sonra daha da şaha kalkarak 1.800 puan artı düzeyine yükseldi. Hoş benim Sayın Babacan için görüşümü dünkü yazımdan da biliyorsunuz. Tabii bu yükseliş yeni rekorları da beraberinde getirdi.

Çok fena oyun dışına itilmiş durumdayım. Son yükselişlerle ilgili süreci bir türlü öngörülere dökemiyorum. Uyarılarım bile tutmuyor. Allah'tan Destek-Direnç Tablosu var. Ama Destek-Direnç Tablosunda dikkat çektiğim hisseleri cesaret edip al/sat tablosuna dahil edemiyorum. Bu seviyelere sebepleri ile geleceğimizi yazarken pozitif görülen benim gibi biri bile, BİST'e göre geride kaldı. 

Anlaşılan o ki, benim tatile ihtiyacım var galiba. 22-29 Temmuz arası tatil programımız tam zamanına denk geldi. Biraz kafayı boşaltmak daha iyi olacak sanırım.

Neyse, yine destek-direnç tablosu ağırlıklı paylaşımlarımla ve az sayıda da olsa hisse bazlı öngörülerim ile, olası teknik gidişe dikkat çekmeye çalışacağım. Artık gerisi size kalıyor.

Hepinizin doğru kararlar vermenizi ve bol kazançlar elde etmenizi diliyorum.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_