BİST Yeni Rekorlara Mı Gidiyor?

BİST Rekora Doymuyor!
           BİST cuma günü hem kapanış, hem de TL bazında 108.648 ile en yüksek endeks rekorunu kırdı. Haftayı da neredeyse günün en yükseğinden 108.545 seviyesinden kapattı. Alım iştahının halen güçlü olduğunu görüyoruz.

Aynı şekilde ABD Dowj. endeksi de BİST gibi rekor kapanış yaptı. Gelen tarım dışı istihdam ve işsizlikteki düşüş verileri Dow. J.'da rekor getirdi. Enflasyonda istenilen yükselişin olmaması FED'in faiz artışında ağırdan almak zorunda kalacağı beklentisi yaratıyor. Bu durum da Dow'da yükselişin sürmesine neden oluyor.

BİST Yeni Rekorlara Mı Gidiyor?
           TL bazlı grafiklerde zirveler kırıldığı için, Dolar bazında grafiklerine bakmayı tercih ettiğim BİST'de, 30.898$ seviyesi önemli bir direnç. 3.5275 kur karşılığı ile 108.992, 3.53 kur karşılığı ile ise,109.069'a denk gelen bu direnç kırılacak olursa, teknik olarak büyük bir çanak formasyonu kırılır. Olası bu teknik formasyonun ilk hedefi 31.993$ olur. Sonraki hedefleri de; 32.750$ ve 33.568$'a denk gelir. Siz artık bu seviyeleri o anki kur kaşılığı ile çarparsınız. Ama görünen o ki, eğer yaklaşık 109.070 civarı direnç de kırılırsa, BİST yeni rekorlara doğru hızlanabilir. 

Gerçekten de, soluksuz bir şekilde bu denli güçlü ve sürekli bir yükselişin yaşanmasını en azından kesintisiz yaşanmasını beklemiyordum. Ama borsa benim beklentilerime göre davranmıyor. Kendi bildiğini okuyor gördüğünüz gibi. Şimdi, ''düşüş, teknik bir düzeltme bekliyorum'' falan demeyeceğim. Teknik seviyeleri paylaşmak ve sonrasını borsaya bırakmak daha doğru olacak diye düşünüyorum. Yoksa dışında kaldığımız 5 Bin puanlık son yükseliş gibi, bundan sonra da olabilecek yükselişlerin dışında kalırız. Bu nedenle paylaştığım Dolar bazlı teknikler kırılırsa, BİST'de118.000'lere varabilecek yeni bir rekorlar zincirine bile şahit olabileceğimize dikkat çekiyorum. İş artık sizlere kalıyor. Kim bu seviyelerden sonra cesaret eder, kim izlemede kalır bilemem. 

Başta Almanya ve ABD olmak üzere yaşadığımız önemli gerginliklere bakınca içim ürperiyor. Ama son rüzgar ihalesindeki katılımcılara ve oluşan dünya rekoru fiyata bakınca ise, ekonomik iştah sürüyor diye görüyorum. Şimdi yeniden ekonomiye odaklanılacağı açıklamalarını da duyuyoruz. O yüzden ben kişisel yön öngörüsü yapmayı bir kenara bırakıp, tekniklere dikkat çekmek ile yetineceğim. Umarım doğru kararları alırsınız.

Hepinize bol kazançlı iyi bir hafta diliyorum.

NOT: Yazı 7 Ağustos 09:34'te borsaanalizci.com'da yayınlanmıştır!

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_