« Geri

BİST Yine Telafi Etti! - 4.8.2017

1 Ağustos tarihinde ''BİST Düşmek İstemiyor!
           2 Ağustos tarihinde ''BİST Yine Telafi Edecek Mi?'' başlıklı yazılar yazmıştım. BİST yine yazılarımın içeriğine uygun davrandı ve üç gün evvel yaşadığı düşüşü telafi edecek şekilde yükseldi. Ancak 108.605 seviyesine yaklaştıkça direnç satış risklerimiz sürecektir. Kısacası kar satışları için riskli seviyelere yeniden yaklaşmış durumdayız. Eğer 108.605 direnci aşılırsa, ozaman bu direnç seviyesi daha üst rakamlara revize edilir. Ama şu an için dirençlerde olduğumuzu bilmenizi isterim.  

BİST Düzeltme Yapmayacak Mı?
           Ben neredeyse 5 Bin puandır teknik bir düzletme bekliyorum. Ama görüyorsunuz ki, BİST kısmi düzeltmeler ile yoluna devam ediyor. Dün gerçekleşen rüzgar ihalesi, son dönem sıcak para girişlerinin artıyor olması Türkiye'ye her şeye rağmen ilginin sürdüğünü, hatta arttığını gösteriyor. Bu nedenle kesin buralardan düşeceğiz demek de mümkün değil. Önceki yazılarımda da olası bir teknik düzeltme için kırılacak seviyeleri yazmıştım. BİST halen yükseliş trendinde devam ediyor. Şu anki teknik görüntülere göre 103.500 civarı seviyeler aşağıya kırılmadığı takdirde, BİST yükseliş trendini bozmamış olur.

Kısacası temkinli ama karamsar olmadan, kesin düşeceğiz demeden takibe devam etmemiz lazım. Kar satışları gelecek bilançolar olduğu gibi, tkfen, tuprs vs. gibi alımların sürmesine neden olacak bilançolar da var. Yani hisse bazında yeni yükselişler bu seviyelerde de görülecektir. Ben olası teknik beklentilerimi ilgili tablolarımızda paylaşmayı sürdüreceğim.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Gelecek!
           Beklentilerden iyi gelmesi FED faiz artışı beklentilerinin artmasına ve paritenin Dolar lehine tepki vermesine, bu esnada da ABD borsasında kar satışlarına neden olabilir. Veri beklentilerden kötü gelirse, parite yükselişi sürmeye devam ederken, borsaların da yükselişi sürebilir. Bu veriler için artık tahmin yapmak istemiyorum. Çünkü, çok ilgisiz sonuçlar çıkabiliyor.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim.

           NOT: Yazı, 4 Ağustos 09:37'de  www.borsaanalizci.com'da yayınlanmıştır!

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_