2013 Muhasebesi ve 2014 ~Son Dem~

Borsa İstanbul, yılbaşından 7 Kasım’a kadarki dönemde %3 kaybettirmiş. Bankacılık sektöründeki yıl başından bu yana değer kaybı %13.60. Sınai endeksin değer kazancı %6.52. Sanayiler kazandırırken, bankalar kaybettirmiş.  Ulaştırma, Metal Ana, Sigorta, Gıda ve Metal Eşya sektörleri en fazla kazandıran sektörler. Zam yapan ya da kurdaki yaşanan artıştan olumlu etkilenen sektörler kazandırdı. Bankalar, Gayrimenkul, Medya-Kağıt ve Madencilik kaybettirdi. 

2013 yılında BIST en yüksek 93.400 ve en düşük 63.900 seviyesini gördü. Moody’s’in not artırımında 93.400 ile tamamı dolu olan bardak, yıl sonuna doğru boşalmaya başladı. Tepe ile dip arasında %46 oranında bir fark oluştu. Belirsizlik aralığı yüksek; ama sonuç olarak bir arpa boyu gidememiş bir BIST vardı 2013’te. Yıl içerisinde %4.5 iki yıllık tahvillerde görülen faizdi. Yıl içerisinde %10’nu gördü. Türkiye yurtdışına göre olumlu ve olumsuz sapmalarda bulunmuş.
 
Bu yüzden özellikle 2013’ün ikinci yarısında resmin bütünü yerine parçaları ile uğraşmaya başladık. Orta ve uzun vadedeki karanlık  belirsizlikten değil, belirlilikten kaynaklanıyor aslında. Resmin bütününü karanlıklaştıran tablo, gelişmiş ülkelerdeki düşük faiz ortamının verdiği desteğin kaybolması. Seçimler nedeniyle sıkılaşamayan para politikası, TL’de yüksek oranda değer kaybına, TL’deki değer kaybı ise enflasyon hedefinde yarıdan fazla sapmaya ve düşük politika faizine rağmen yüksek tahvil faizine neden oluyor. Enflasyonu yükselten sebeplerden biri olan işlenmemiş gıda fiyatlarının en büyük girdisi mazot ve gübre. 

Orta ve uzun vadeyi karanlık yapan tabloyu değiştirecek tek etmen ise TL’nin orta vadeli değer kazanımı sağlayacak gelişme. FED’in varlık alımlarını Mart’a sarkıtması, ABD’nin borçlanma tavanı bahane edilmesi TL’de kalıcı  değer sağlamaz. TCMB’nin büyüme hızını seçimlerden önce frenleyemeyeceği için TL’de baskı ortadan kalkmaz. 2014 parasal teşviklerin son demi. Yeni bir döneme giriyoruz. Bu yeni dönemde yeni dengeler ve yeni başlangıçlar olacak. Yüksek enflasyon düşük büyüme içerisinde yeniden ama daha düşük seviyelerde dengeleneceğiz ama tablonun 2013’e doğru daha netleşecek olması nedeniyle volatilite azalacak.  Dünyada da oluşan balon patlamadan yavaşça sönmesi beklenebilir.