THE FIN

TCMB enflasyon raporunu açıkladı. %7.6 yıl sonu enflasyon hedefi ve 2015 sene sonunda %5 enflasyon hedefi değişmedi.  TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın sunumunda ise, enflasyon hedefinin mevcut sıkı para politikası ile sağlanamayacağı ancak ve ancak yurtdışında gıda ithalatının serbesitisi durumunda gıda fiyatlarının düşebileceği belirtildi. Hükümet işlenmemiş gıda ithalatı vergilerini azaltılmadığı taktirde kuraklık nedeniyle gıda fiyatları ile birlikte enflasyon hedefi tutmayacak. Sadece TL’deki değerlenmenin ve baz etkisinin enflasyonu düşürücü etkisi olacak. Gıda, ertelenen elektrik-doğalgaz zamları ve yıl sonundaki alkollü içecekler ve tütün ürünlerinin otomatik maktu zamları tehdit olacak. 31 Ekim’de son enflasyon raporu için gerçekleştirilecek toplantıda büyük ihtimalle 2014 enflasyonunun yukarı yönlü revizyonu izleyeceğiz.  2015 Ocak ayının sonunda ise %5 enflasyon hedefi yukarı yönlü revize edilecek.

Enflasyondan çıkan sonuç; TCMB sıkı para politikasını devam ettirmek zorunda. Faiz indirimi süreci devam ederse enflasyonist beklentiler daha fazla artacak.  Şu anda enflasyon üzerinde iç talebin etkisi yok. İç talep oldukça zayıf, yani büyümede TCMB’nin %4’lük hedefi gerçekleşmesi çok fazla mümkün değil. Fakat bu %4 büyüme tahmini geçen seneki 1,92 TL gibi bir bağlayacılık taşımıyor. Ekonomik olarak çıkan sonuç ise yılın geri kalanında enflasyon yüksek kalacak, büyümede ise istenen toparlanma olmayacak. PMI verilerinin Temmuz ayında Ramazan ve tatiller nedeniyle 50 seviyesinin altında kalacak olması büyüme ile ilgili gerçeği ortaya çıkaracak. Siyaset üzerinde daha fazla baskılar TCMB üzerine gelebilir. Hatta TCMB 27 Ağustos’ta alt koridordu yeniden indirme cesaretini gösterebilir. Bunlar 3. Çeyrekte gelecek riskler karşısında Türkiye’nin kırılganlığını artırır. Her gelen enflasyon verisi bir tehdit olurken, yurtdışı likiditenin azalması bundan sonra BIST’te sermaye çıkışlarına yol açar.
  
TCMB’nin alt koridoru bırakıp üst koridoru indirimeye başlaması gerekiyor. Fakat burada TCMB Başkanı “Sütten dili yandığı için” bir daha süt içmemekten bahsediyor. 2013 yılında faizler hızla indi ama çıkartılması için 3 ay geçti, Dolar/TL 2,40 oldu. Yani üst koridor Türkiye’de inmez.

Enflasyon raporu bize artık yolun sonunun geldiğini gösteriyor. Yola TCMB’nin olağanüstü toplantısı ile başladık. 29 Ocak’ta BIST en düşük 60.750 seviyesini gördü. XBANK endeksi 109.969 seviyesini gördü.  TCMB’nin politika faizini %10’na, üst koridoru %12’ye faizi yükseltmesi yolun başlangıcıydı. Geri adımlar ise yolun en eğlenceli bölümleriydi.  23 Mayıs ilk faiz indiriminde bile 78.000, ikinci faiz indirimi 25 Haziran’da 79.000 ve son faiz indiriminde 18 Temmuz’da 82.000’deydik. Bankacılık endeksi ise sırasıyla 149.375, 150.784, 155.306 seviyelerine yükseldi. Yolun girişinden gelişmesine kadar geçen toplam yol BIST’te %40, Bankacılık endeksinde %45,5 oldu. 

Sonuç aslında giriş ve gelişmenin özetidir. Yani 2. Çeyrek bilançolarda bu yaşanan performansın yansıması sürekli bir şekilde satın alındı.  Üst koridorda indirim olmayacaksa düşük büyüme, yüksek enflasyon BIST’te ciddi en büyük risk. Yani hikaye 3. Çeyreğe uzatıldığı taktirde mutsuz bir sonla karşılaşabiliriz. Onun yerine 2. Çeyrek bilançolarının vereceği çoşkuyla orta ve uzun vadeli portföylerde son nokta konmalı. Yolun sonunda Ağustos ayında tatile çıkılmasını ve ardından Eylül’ün ikinci yarısından itibaren kademeli olarak orta ve uzun vadeli portföyler oluşturularak yeni yollara çıkılabilir. Ocak’ta başladığımız yolun sonu göründü.
The Fin.