SİYAH KUĞU

Siyah kuğu teorisi günümüzde finansal piyasalarda sürpriz, önemli etki yaratan ve rasyonel analizle açıklanamayan olayları tanımlamak için kullanılıyor. Finans dünyasında yaşanan bu tahmin edilemeyen olayların geri dönülüp bakıldığında yatırım performanslarında çok etkili olduğu anlaşılmakta.

Onaltıncı yüzyıla kadar ingilizcede var olmayan anlamında kullanılan siyah kuğu, bütün kuğular beyaz bilindiği için imkansızlık durumunu açıklamak için kullanılmaktaydı. 1697 yılında Hollandalılar Avustralya’da siyah kuğuya rastladıktan sonra bu deyim değişikliğe uğrayarak imkansızın gerçekleşmesi anlamında kullanılmaya başladı.

Finans piyasalarında tahmin edilemeyen, büyük etki yaratan sürpriz hareketler siyah kuğu olayı olarak tanımlanıyor. Yatırım süresi uzadıkça bu gibi olaylara maruz kalma riski artıyor ve siyah kuğu olayları uzun vadeli yatırımların getirisinde çok önemli rol oynuyor. Uzun vadeli endeks performanslarından büyük oynama yaşanan günleri çıkardığınızda elinizde reel olarak yatay bantta dalgalanan bir çeşit gürültü kalıyor. Borsada büyük hareket yaşandığında şanslı tarafta olanların getirileri siyah kuğu sayesinde çok iyi görünüyor. Şans faktörü, uzun vadeli yatırımlarda belki de en önemli performans parametresi haline geliyor.

Siyah kuğu olayları ile başa çıkabilmek için öncelikle tahmin edilemeyeceğinin hatırlanması gerekiyor. Yüksek kaldıraçtan kaçınarak stop-loss kullanabilmek negatif hareketlere yakalanıldığında esnek olmayı sağlayacaktır. Pozitif hareketlerden ise mümkün olduğunca yararlanmaya çalışmak nette yatırımları olabildiğince koruyacaktır. Hisse bazlı büyük hareketlerden az zarar görmek için portföy çeşitlendirmesine gitmek ve mümkün olduğunca içgüdüsel hareket etmekten kaçınmak yararlı olacaktır. İnsan korktuğu zaman düşünmeden karar aldığı için portföy büyüklüğünü kişi kendine göre makul tutmaya çalışmalıdır.

Günün birinde biz de siyah kuğu ile karşılaşabiliriz. Menkul kıymetlere yatırım yaparken bu gerçeği bilmekte fayda var.