PETROL FİYATLARI DÜŞÜNCE

2013 yılını kapattığımızda yükselen kurlarla birlikte yılsonu enflasyonu %7.4, büyüme %4 seviyesindeydi. Hedeflerden şaşan ekonomik göstergeler cari açığı 65 milyar dolar seviyesinin altına indirememişti. Ekonomi yönetimi Amerika’nın parasal genişlemeyi bitireceği 2014 yılı için cari açığımızın en büyük risk olduğunu gördü ve ithal tüketim harcamalarını kontrol altına almak için bir dizi önlem aldı.

2014 yılında sıkı para politikasının da etkisiyle cari açığın azaltılmasında yol alındı ancak kredi büyümesinde frene basılınca yılsonu büyüme beklentisi %4’ten %3.3’e revize edilmek zorunda kalındı. Ayrıca yılsonu enflasyon beklentisi yılın başında %6.6 iken Mayıs’ta %7.6’ya, Kasım’da ise %8.9’a revize edildi.

Kısa vadede cari açık, bütçe açığı, büyüme, enflasyon gibi verilerin hepsini düzeltecek bir politika elimizde mevcut değil. Her yıl yapılan, bozulma olan veriyi iyileştirmek için diğer parametrelerden feragat etmek. 2015 yılı için de açıklandığı kadarıyla enflasyona odaklanılacak. Çift haneye çıkılmaması için sıkı para politikası izlenecek ve bu da büyümeyi bir miktar düşürecek. Kısa vadede ekonomi maalesef bu kısır döngü içerisinde yönetilmek zorunda.

Herkes bu kısır döngünün içinden nasıl çıkılır derken yaz aylarından itibaren bir ışık belirdi. Elimizde olmayan bir gelişme, fakat işimize çok yarayacak, petrol fiyatlarındaki düşüş. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün kalıcı olduğunu varsaydığınızda, ekonomik parametrelerin hepsinde mucizevi bir iyileşme görülüyor. Bir anda ev kiranızın yarıya düştüğünü varsayın, cebinizde kalan para ile daha fazla tüketim yaparken aynı anda borçlarınızı azaltabilirsiniz. Tek başına petrol böyle bir etki yaratarak büyümemizi artırıp, cari açığımızı düşürecek. Enflasyon ve kur üzerindeki stres azalınca faiz tarafının sıkı olmasına gerek kalmayacak.

Piyasalarda bugünlerde gözlemlediğimiz iyileşme, parasal genişlemeden beri rastlamadığımız türden bir olumlu senaryonun fiyatlanması. Ekonomik verilerde önümüzdeki 6 ayda göreceğimiz iyileşmeyi bugünden borsa ve tahvil piyasası satın alıyor.