Kar Yere Düşmeden, Kar Almalı…

14 Ekim’deki yazımızı hatırlatmak gerekirse;

“73.000-75.000 arasında en kötü olasılığını test ettik. 75.000 üzerindeki hareketin destekleyecek en önemli gelişme bizden daha kötülerin olduğu görülmeye başlandığı bir süreçteyiz ve bu kötülerden daha iyi olduğumuz için bir alternatif olduğumuz ortada.  Keza FED’in faiz artırımı ile ilgili başka koşullar üretmesi, ECB-BOJ ile global likidite sürecinin devam etmesi Aralık ayında Moody’s tarafından Türkiye’ye bir 6 ay daha verilmesi olasılığını da artırabilir.

Sonuç olarak BIST bir fırsat vadetmiyor ama 84.000 puandan bu geri dönüşte biriktirmenin 73.000-75.000 bandının üzerinde devam ettirmesini ve yıl sonuna kadar da pozisyonların korunarak risk alınabileceğini düşünüyoruz.”

73.000-75.000 Eylül ayında biriktir ve Ekim ortasında ise 75.000 üzerinde biriktirmenin devam edebileceğini ve yıl sonuna kadar pozisyonların korunabileceğini belirtmiştik. FED’in varlık alımları sonrasında net bir tablo çizmemesi, ECB’nin sözlü yönlendirmeleri, BOJ’un sürpriz parasal genişlemesi beklentilerimizin gerçekleşen kısımlarıydı. Çin’in faiz indirimi ve petrol fiyatlarında damping hayal edemediğimiz pozitif gelişmelerdi. Dolayısıyla 84.000’nin üzerine çıkmamızı biraz Çin ve biraz petrol fiyatları sağladı.

Fakat biz 73.000-75.000 aralığında bizden kötüler görünmeye başladı dediğimizden bu yana MSCI Türkiye %18 artarken, MSCI Gelişen piyasalar aynı seviyede kalmış.  MSCI EMEA ise %2 gerilemiş.  Kendi bölgemizde %20 fark atarak en kötü olmadığımız ortaya çıktı. Fakat o kadar da iyi değiliz. Türkiye’de petrol  çıksaydı bu fark daha iyi açıklanabilirdi ama sonuç olarak petrol fiyatlarının düşmesi tek başına bu büyüklükte farkı açıklayamaz.

2013 yılında böyle bir fark yakalamıştık. O zaman Türkiye için ilk kez yatırım yapılabilir derecelendirme notu için beklentiler satın alınıyordu. Beklenti bitti ve fark kapandı.  Gelişen piyasalar için 2015 yılı boyunca kara günler beklenirken, Türkiye bu farkı koruyamaz. Çin dahil tüm gelişen piyasaların imalat kısmında olumsuz daralma sinyalleri geliyor. 2015 yılında ECB, BOJ ve hatta Çin parasal genişleme tarafında da olsa bu emtia ile petrolde yaşanan düşüş aslında gelişen ülkelerin zayıflamasının işareti. Kolay bir 2015 olmayacak gelişen piyasalarda. Bu kadar risk varken ve Türkiye’de Haziran’da son 15 yılın en kritik seçimleri varken bu fark sürmez ve kapanır.

Bu yüzden 73.000-75.000 biriktir ve ardından 75.000 üzerinden biriktirip yıl sonunu bekle stratejimizi sonlandırıyoruz.

100.000 yeni endeks hedefleri verilen BIST’te bizce kar yere düşmeden karlar alınmalı. MSCI ile farkımız kapandığı anda yeniden değerlendirme yapılabilir.