Elde ne var, Cepte ne var?

5 Aralık yazımızda “Kar Yere Düşmeden Kar Almalı” demiştik. Nitekim 86.000’den 79.000’ne bir düzeltme ve ardından 89.000’ne yakın bir yükseliş gerçekleşti. Brent petrolün 68 $ seviyesinden 45 $ seviyesine düşmesi, Aralık ayı enflasyonun ay başında büyük bir sürpriz yapması, ECB’nin devlet tahvillerine başlayacak olması, dünyada merkez bankalarının faiz indirmeleri ve dolayısıyla TCMB’nin faiz indirimlerini erkene alma ihtimali ile birlikte tahvil faizlerinde yaşanan gerileme, Rusya kaynaklı yaşanan düşüşün geri alınmasını sağladı.

Genel bir muhasebesini yaparsak ve eldekileri ve ceptekileri ortaya dökersek;

1- Petrol fiyatlarının düşmesi ile birlikte tahvil piyasasına önemli bir giriş yaşandı. Petrol fiyatlarında 45 $ altını beklemiyoruz. Petrol fiyatlarında aşırı düşüş, tahvil ve hisse senedi piyasasında aşırı iyimserlik yarattı.  Cari açık üzerinde önemli etkileri olacaktır ama altın ithalatının bu etkiyi sınırlayacağı göz ardı edilmektedir. Petrol fiyatlarında düşüşü gıda fiyatları belirleyecektir. Ocak ayında sel ve don nedeniyle işlememiş gıda fiyatları Aralık’taki iyileşmeyi devam ettirmeyecek.  Cebimizde ucuz olmayan bir hisse senedi piyasası ve orta ve uzun vadede alım fırsatı doğacak bir konjonktür var.  Elimizde ise petrol fiyatlarının hızlı düşmesinin etkilerinin ilk altı ayda yansıyacağı gerçeği var. Kısa vadede primliyiz ama daha da gidecek yolumuz var.

2- İlk altı ayda enflasyon ve cari açıkta en iyi rakamlar görülecek. Büyüme  sanayi kaynaklı geçen sene ilk çeyrek iyi olmasına karşın otomotiv, beyaz eşya satışları oldukça kötüydü.  Gayrimenkul satışları faiz artırımı nedeniyle geçen sene ilk altı ay durmuştu. Bunlar bildiğimiz cepte olanlar. Elde olanlar ise 2014’ün ilk altı ayında iç talep destekli ve TL geliri olan şirketlerde halen fırsat var.  

3- TCMB enflasyonda belirgin düşüş sağlandıktan sonra faiz indirimi yapılacağını belirtmişti. Mart ve sonrasında faiz indirimi zaten cepteydi. Fakat deflasyon korkusu nedeniyle merkez bankalarının genişleyici politika tercih etmeleri ve faiz indirmeleri ile birlikte faiz indirimleri erkene çekildi. Elde olan Ocak ayından itibaren başlayacak olan faiz indirimi olacaktır. İlk altı ayda yaşanacak büyümeyi bu faiz indirimleri destekleyecektir. TCMB TL karşılık oranlarını artırmadığı sürece faiz indirimleri kredi talebini destekler. 

Maddeleri daha fazla artırmak mümkün. Kısa vadede primliyiz ve ilk altı ay da primli kalabiliriz ama fırsatların hepsinin altı aya sıkıştığını görüyoruz. O yüzden primli olmasına karşın seçimlere kadar BIST’te kalmaya devam etmeli. Seçimlerin olduğu Haziran ayının ilk haftasında tatile çıkıp yeni gelişmeleri değerlendirmek gerektiğini düşünüyoruz.

Özetle eldekileri cebe atacağımız bir altı ay daha var.