YENİ YIL İÇİN BORSA ANALİZİ

2015 yılında borsa endeksimizin izleyeceği yol pek tabi ki kimse tarafından tahmin edilemez. Çünkü endekslerde esas büyük oynamalar hep tahmin edilemeyen, şok edici gelişmelerle olur. Bu büyük hareketleri performanstan çıkardığınızda zaten elinizde oynaklığı düşük, sıkıcı bir görüntü kalır. Ne olursa olsun, analiz için bilinen veriyi kullanarak elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız.

Öncelikle istatiksel olarak iyi geçen Ocak ayları borsanın çıktığı yılların habercisidir. Bu yıl başında gözlemlediğimiz düşük oynaklık ve iyimserlik sonu için de güzel bir ipucu olabilir.

Petrol fiyatlarındaki sert düşüş ekonomimiz için tam bir joker etkisi yapıyor. Bir başka deyişle yeni enerji maliyetleri her hesaplamayı iyileştiriyor. Cari açığı azaltıyor, büyümeyi yükseltiyor, kurlar kontrol altına alınabiliyor, enflasyon düşüyor, tüm şirketlerin karlılığı artıyor. Talep eksikliğinden düşen petrol fiyatlarının 2009 krizi sonrası olduğu gibi ekonomiler toparlanınca çok kısa sürede eski seviyesine geldiğini görüyoruz. Ancak bu seferki düşüşün ana sebebinin arz fazlasından kaynaklandığı söyleniyor ki bu durum 80’lerin ikinci yarısında yaşanmış ve petrol piyasasının toparlanması 4-5 yıl sürmüştü. Benzer durum yakın zamanda doğal gaz piyasasında yaşandı. Amerika yeni teknolojilerle çıkardığı gazı ihraç edemiyordu ve sıvılaştırıp dünya piyasasına açmak için gerekli tesisler de kurulmamıştı. Hızlı bir şekilde gaz üretimi artınca sadece Amerika’da arz fazlası oluştu ve yıllarca fiyatlar baskı altında kaldı. Şimdi eğer dünya petrol piyasasında arz fazlası oluşmuşsa birkaç yıl daha bizim ekonomimizin tüm verileri 1-2 puan daha iyi çıkacak demektir.

Seçimlerin borsaya etkisi iyi veya kötü olabilir. 2000 yılı öncesinde seçim sonuçlarının nasıl olacağı son ana kadar net tahmin edilemiyordu. Daha parçalı bir politik ortam olması sebebiyle seçim sonrasında bile hükümetin kurulma aşamaları borsa endeksinde baskı oluştururdu. Bu sebeple o yıllarda herşey netleşene kadar borsamızda anlamlı trendler oluşamazdı. Son dönemde yaşanan genel seçimlerde ise sonuçlar seçim öncesinde tahmin edilebildiği için istikrar beklentisi ile yükselişler tetikleniyor.

Düşük faiz ortamı her zaman borsaları canlı tutar. İçeride faizlerin düşeceğine yönelik beklentiler ve yurtdışında negatif faiz bölgesinde duran gelişmiş ülkeler borsalara destek olacak. Üstelik  parasal genişlemenin devam etmesi ülkemize para girişinin devam edeceğini gösteriyor. 

Borsamızın yeni zirveye ulaşma süresi iki yıldan uzun sürmüyor. En son Mayıs 2013’te gördüğümüz zirveye bu yıl ulaşmamız yüksek olasılık, ayrıca genelde bir önceki zirvenin üzerinde oluşturduğu ve yaklaşık altı ay süren yükselişi de bu yıl yapması beklenebilir. 2015 ilk altı ayında olumlu gelişmelerin üst üste geldiği bu senaryonun ne kadarının gerçekleştiğini hep beraber izleyeceğiz.