SEÇİM SONRASI BORSA

Borsanın Mayıs 2013’te zirveden dönmesinin üzerinden iki yıl geçti. Her yukarı denemede hayal kırıklığına uğrayan yatırımcılar umudunu olası seçim sonrası yükselişine bağlamış durumda.

 

Genel seçimlerin öncesinde ve sonrasında borsanın büyük dalgalanmalar yaşadığı zaten bilinmekte. Benzer durum Amerika dahil birçok ülkede görülmekle beraber ülke dinamizmi arttıkça borsalar daha fazla etkilenmekte. Gelişmekte olan ülkelerde belirsizlik risk primini artırır ve tüm değerlemeler çok hızlı bozulma yaşayabilir. Bu açıdan bizde seçim öncesinde piyasalar koalisyon ihtimali görürse negatif, tersi durumda da istikrarın devam edeceğini varsayarak pozitif fiyatlanır. Seçim sonrasında ise geçmiş istatistikler bize hükümet kuruluşunun her durumda risk seviyesini düşürdüğünü gösteriyor.<

 

Seçim öncesinde özellikle son dönemde koalisyon ihtimalinin fiyatlandığını görebiliyoruz. Her ne kadar borsamız yatay dalgalanmış olsa da karşılaştırmalı olarak önemli bir negatif ayrışma içerisinde olduğumuz görülüyor. Amerikan S&P500 endeksi Mayıs 2013 zirvesi olan 1650 puandan bugün 2100 seviyesine çıkmış durumda. Dünya endeksleri ortalamada iki yılda %35 yükselirken biz nominal fiyatlarla yerimizde saymışız.

 

Seçim sonrası için borsa özelinde birkaç tespit yapabiliriz. Öncelikle bizim endekslerimizin bir önceki zirveyi görmesi 2-2.5 yıllık süreyi geçmiyor. Geçmiş 20 yılda sadece 2000 zirvesini tekrar kırması daha uzun sürmüş. Dolayısıyla seçim sonrasında en olası senaryo olan hükümetin kurulması ve ekonomi politikasının belirlenmesi güçlü bir hareketi başlatabilir. Yüksek korelasyona sahip lider sektör bankacılık olduğu için bu endeksin bir önceki zirvesi olan 200000 seviyesi hedef olacaktır. Şu anda bu endeks 135000 seviyesinde bulunmakta.

 

Belirsizliğin sürmesi olumsuz olarak algılanacağı için bu durumda borsada düşüş görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Ancak şu anda yaklaşık defter değerinden işlem gören bankaların fiyatlarının zaten uygun olduğu söylenebilir. Olası %15-20 düşüşün önümüzdeki iki sene için çok karlı bir yatırım fırsatı sunacağını belirtmekte fayda var.