VİOP’A YENİ SÖZLEŞMELER GELİYOR

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) özellikle endeks ve döviz vadeli işlem kontratları sayesinde bölgenin önde gelen en likit türev piyasası haline gelmiş durumda. Borsa her ne kadar birkaç kontrat ile yatırımcıların takibinde olsa da aslında emtiaya, paya, kıymetli madenlere, enerjiye, metale, borsa yatırım fonuna dayalı birçok vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesini de barındırmakta.

 

Mevcut finansal ürün çeşitliliğinin özellikle kurumlar tarafından daha yoğun kullanılabilmesi için yapılan eğitim ve tanıtım faaliyetlerinin yanında Borsa, bu yıl piyasa yapıcılık programında da iyileştirmeler yaptı. Piyasa yapıcı yükümlülükleri açısından farklı ölçütler baz alınmaya başladı ve aynı zamanda programın kapsamı da genişledi. Baz yük elektrik, çelik hurda, FBIST BYF ve Anadolu kırmızı buğday vadeli işlem sözleşmeleri de programa dahil edildi. Piyasa yapıcılar sürekli iki taraflı kotasyon vermek zorunda olduğu için hacimsiz sözleşmelerde işlem yapmak bu sayede kolaylaşıyor. Ayrıca spot piyasada aktif işlem yapan kurumların piyasa yapıcılarını kullanarak vadeli piyasaya da gelmeleri mümkün olabiliyor. Geçen yıl olumlu sonuçlarını hacim verilerinden gördüğümüz bu uygulama özellikle kurumların vadeli işlem kullanma alışkanlığı kazanmaları için önemli bir adım olacaktır.

 

Finansal tarafta kısa vadeli faiz oynaklığına karşı kullanılabilecek yeni bir ürün üzerinde çalışmalar son aşamaya gelmiş durumda. Gecelik repo vadeli işlem sözleşmeleri işleme açıldığında gecelik faizin aylık ve üç aylık bileşik ortalamasını en yakın üç vade ayı için alıp satmak mümkün olabilecek.

 

Yurtdışı türev piyasalarında da çok yoğun işlem gören faize dayalı ürünler sadece finansal kuruluşlar ve yatırımcılar için değil, aynı zamanda reel sektör için de önemli olacak. Bu sayede hem riskler yönetilebilecek hem de öngörülebilirlik artacak. VİOP platformu üzerindeki gelişim özellikle kurumların emtia, enerji ve faiz risklerini yönetmelerini kolaylaştıracak.