Borsa’nın Teknolojisini Yenilendi

Borsa İstanbul’un uzunca bir süredir NASDAQ işbirliğiyle üzerinde çalıştığı BISTECH dönüşümü ilk aşamasında pay piyasası işlemleri ile hayata geçti. 2016 yılında sabit getirili ürünler ve türev araçları kapsayan kısmının da tamamlanması planlanıyor.

 

NASDAQ teknolojisinin kullanılması borsamızın artık eskiyen işlem altyapısını diğer gelişmiş borsaların seviyesine çıkarıyor, işlem hızının artmasının yanında veri yayını ve endeks hesaplamaları da kapsamlı hale geliyor.

 

Yatırımcılar yeni sistemin sağladığı avantajları adım adım hissedecek. Örneğin emir işleme kapasitesi katlandığı için geçmişte borsa açılışında yaşanan sıkışma görülmeyecek, açılışta bekleyen emirlerin tamamı birkaç saniyede işlenebilecek. Endeksler geçmişte 10 saniyede bir hesaplanırken artık her saniye güncellenecek. Alış satış marjı birçok hisse senedinde daraldığı için işlemler daha verimli yapılabilecek. Fiyatı bir liranın altındaki hisselerde virgülden sonra üç haneli fiyat girilebilecek.

 

Gelişmiş borsalar pay piyasalarında tavan taban uygulaması yerine fiyatlamada anormallik oluşunca devre kesiciler kullanarak işlemleri durduruyor. Eğer sebepsiz fiyat hareketi ve bilgi asimetrisi yoksa tavan taban olmadan işlemlerin devam etmesi tercih ediliyor. Bizde ilk etapta fiyat marjı yüzde 20 olarak uygulanacak.

 

Geçiş süreci önümüzdeki yıl da devam edecek, yeni pazarların eklenmesinin yanında yeni emir tipleri de ilk defa yerli yatırımcının kullanımına sunulacak. Aracı kurumlar da bu platformun üzerine kuracakları yeni uygulamalarla kendilerini hazırlayacak. Ufak tefek pürüzler yaşansa da sonunda yatırımcılar dünya standartlarında işlem platformu ve hizmet kalitesine ulaşabilecek.