Yazılanlar ile Yaşananlar Farklı

Yazılanlar ile  Yaşananlar Farklı

2016 için yazılanlar ile yaşananlar arasında büyük bir fark oluştu. Tüm kurumlara göre 2016’nın ilk yarısının kötü, ikinci yarısının ise iyi geçeceği bekleniyordu. Bunun nedeni ise Ağustos’ta dili yananların yoğurdu üfleyerek yemesinden kaynaklanıyordu. Çin kötü gidecek, gelişen piyasalardan IFF’nin hesabına göre 348 milyar $ para çıkışı olacak. Çin yılın ikinci yarısından sonra toparlayacak ve global büyümenin desteği ile yatırım ortamı iyileşecekti. 

Çin kötü gitti ama herşey yazıldığı gibi olmadı. Bunun ilk nedeni Çin’de Ağustos ayının devalüasyonun etkileri son çeyrekte gelen verilerde görüldü. Çin’de Ocak ayı başında yuan devalüe olmaya devam edince herkes korkulanın başa geldiği şeklinde düşündü. Global borsalar %10 düştü. Petrol fiyatları 40 $ dan 27 $ a geriledi. Fakat en büyük yara gelişen piyasalarda değil gelişmiş piyasalarda açıldı. En kırılgan ülke denen Türkiye, en fazla kazandıran ülke oldu. Ağustos ayı yuan devalüasyonları sonrasında Japonya'da etkinin sınırlı olduğunu belirtmişti. Ocak ayında ise Japonya tarihinde ilk kez negatif faize geçti. Geçmekle de kalmadı yeni faiz indirimlerine açık kapı bıraktı. ABD mortgage ve AB borç krizinde alınmayan olağanüstü önlem alındı. Bunun anlamı BOJ varlık alımları ile bilanço ile gidilecek yolu tüketti. BOJ ve Çin MB’sının, Yen ile Yuana değer kaybettirmeleri, ABD’nin en büyük ithalat yaptığı bu iki ülkeden deflasyon alması anlamına gelecek. ECB de BOJ gibi varlık alımları ile ilgili sıkıntılar yaşıyor. ECB, genişlemek için yeterli bilanço büyüklüğü olmasına rağmen alacak tahvil bulamıyor. ECB Mart ayında artık ya varlık alımı yaptığı tahvil çeşidini artıracak ki bu durumda Avrupa borsaları şahlanacak ya da faiz oranlarını düşürecek. ECB, BOJ, Çin MB para birimleri değer kaybederken, FED de kolay kolay adım atamayacak.

Yazılanlar ile yaşananlar farklı, sıkıntılar gelişen piyasalarda denmesine rağmen yıl başından bu yana aslında gelişmiş piyasalar iyi. Çin’de yaşanan yangın gelişmiş ülkelere sıçradı. 

Şimdi gelişen piyasaları satıp, gelişmiş ülkelere giden yatırımcılar düşünsün.