Bahar Aslında Hiç Gitmemiş...

Bahar Aslında Hiç Gitmemiş...   

FED kış geldi, bahar gitti deyince piyasaları bir kış almıştı. Halbuki bahar hiç gitmemiş hep bizleymiş.

Yoksa Al, Varsa Unut - 7.12.2015’de yazdığımız yazıda...

“Kira getirileri ile temettü getirilerine baktığımızda ev alma, hisse al diyebileceğimiz dönemdeyiz.  Krizin getirisi ise fırsatlardır. O yüzden cari seviyeler (74.000) uzun vadeli yatırımcılar için al ve unut seviyeleridir. “

Yazılanlar ile Yaşananlar Farklı - 1.2.2016

“Yazılanlar ile yaşananlar farklı, sıkıntılar gelişen piyasalarda denmesine rağmen yıl başından bu yana aslında gelişmiş piyasalardan iyi. Çin’de yaşanan yangın gelişmiş ülkelere sıçradı. 
Şimdi gelişen piyasaları satıp, gelişmiş ülkelere giden yatırımcılar düşünsün.”

7 Aralık’ta 74.000 endeks ve 1 Şubat’a ise BIST 73.500 ve Dolar/TL 2,9460’daymış...

Biz bu yazıları yazdığımızda FED’den 4 faiz artırımı bekleniyordu. Çin’de G-20 toplantısı daha yapılmamıştı.

Çin’de gelişmiş piyasalarda farkındalık oluştu. Aslında sorunun gelişmekte değil, kendilerinde olduğunu gördüler.

ECB 2011 borç krizinden daha güçlü bir teşvik paketi, BOJ’un 2008’de tercih etmediği negatif faiz politikasını açıkladı.

FED tarafında ise Bernanke’den bu yana piyasalar faiz artırımına hazırlandılar. Kademeli artırımlar 2016’da başlıyor derken başlamadı.

Bu yazı aslında bahar geldi, gitti yazısı değil. Bu yazı, 2016 sadece bahar olacak yazısı.

Çünkü;

FED’in yıl sonuna kadar faiz artırması çok fazla mümkün değil. ABD’de bu yıl geçen yılki büyümenin üzerine çıkılması mümkün olmadığı gibi %2-2,5 aralığında bir büyüme olasılıdır. ABD için ilk yarı iyi, ikinci yarı kötü bekleniyordu. Daha ilk yarının ilk çeyreğinde daralma görülebilir.

Euro bölgesinin ilk çeyreğinde ihracat, güçlü ECB müdahalesine rağmen daraldı. FED’in faiz artırmayacak olması nedeniyle ECB bazukası sapan etkisi yarattı. Yılın üçüncü çeyreğinde yeni bir gevşetici adım olasıdır. Sinyaller ise Temmuz ve Ağustos gibi gelebilir.

Japonya’da FED yerine ECB’nin para politikasını benimseyeceğini açıkladı. Ticari kredilerde negatif faize düştü ama FED’in faiz artırmayacak olması nedeniyle ticari kredilere negatif faiz hiçbir etkisi olmadı. Japon yeni 1.5 yılın en değerli noktasında. BOJ’dan 2016’da bir kaç hamle bekleyebilirsiniz.

73.500-74.000’den bugüne %16 yükselen bir BIST var. %16 sadece piyasanın normalleşmesi. Bundan sonrası fiyatların içerisinde değil.

Bundan sonrasıda bahar ama hisse seçimleri önemli olacak. İlk altı ay sanayi şirketlerinde büyük fırsatlar devam edecek, Mayıs ve Haziran ayı çekirdek enflasyonda bir kırılma görebilirsek o zaman belki bankalarda ki fırsatlardan da bahsedebileceğiz.