Yabancı El Olacak Bize...

Yabancı El Olacak Bize...

Kasım-Aralık 2015 tarihleri arasında toplam 1,7 milyar $ BIST’ten para çıkışı gerçekleşti. Ocak-Nisan 2016 arasında 1,78 milyar $ para girdi. Nette bakıldığında 9,7 milyon $ giriş olmuştu. 
Böyle büyük bir dalgalanma ancak bu kadar büyük bir yabancı değişimi ile gerçekleşirdi. 

O yüzden bu büyük para girişi ve çıkışını iyi analiz etmek gerekiyor.
1.7 milyar $ içerisinde siyasetin tekelleşmesi var, FED’in faiz artırım süreci var, Çin’in büyümeye yönelik endişeleri var, Euro Bölgesine yönelik büyümeye yönelik endişeler var, TCMB’nin üzerinde faiz baskısı var, emtialarda düşüş var...

İlk dört ayda FED ben geri adım atıyorum, ECB ben de şimdiye kadar en büyük adımı atıyorum, Çin faizleri düşürüp, bankalara likidite veriyorum en son olarak da demir çelik arzını kısıtlıyorum dedi.
Cevher’in fiyatı %50 arttı. Petrol 30 $ seviyesinin altından 50 $’a sıçradı. Dollar İndex 105’den 92’ye geriledi. Dolar tüm gelişmiş para birimleri karşısında %14 düştü.
Gelişmekte olan ülkelere para tekrar geri döndü. BIST’e 1,78 milyar $ geldi. 

Nisan’da 2015’in son 2 ayında çıkan para tamamen döndü ve 10 milyon $ fazla oldu. 
İlk dört ayda herşey iyi gitti. Çıkan parayı fazlasıyla yerine koyduk.

Mayıs ayında ise 890 milyon $ para çıktı. 
Mayıs’la birlikte yılın 2. Yarısına girdik. 
Milat Mayıs oldu.
Çünkü Çin çelikte arz kısıtlamasına yönelik hiçbir adım atmadı. Vadeli piyasalarda oluşan fiyatlara müdahale etmek amacıyla teminatları artırdı. 70 $’dan 50$’a düştü ama Çin teminatlar ile ilgili geri adım atmadı.
2. çeyrek başladı. FED faiz artırımını yeniden gündeme getirdi. ECB Haziran ile birlikte daha yeni özel sektör tahvili alımlarına başladı. 
Dalgalandık ve durulduk. Bundan sonra yabancının gelişmekte olan ülkelere geri dönmesi için ABD’de bir tarım dışı istihdamından çok daha fazlasını görmesi gerekecek.
Böylece artık yıl sonuna kadar endeks bazlı değil, doğru hisse ve zamanlama ile hareket etmek gerekecek.
Çünkü artık yabancı yatırımcı bize de el olacak.