Borsayı Anamak İçin İpuçları

Borsa’da işlemleri takip edenler ne olup bittiğini anlamak için zaman harcıyor ancak çoğunlukla verilere, haberlere veya temel ekonomik gelişmelere borsanın verdiği farklı tepkilere anlam veremiyor. Belki borsayı daha iyi anlamak için genel kabul gören doğruların kesin olmadığını varsayan farklı bir bakış açısı işimizi kolaylaştırabilir.

 

Yılın başında dünyanın en önemli finans kurumlarının petrol, altın, borsa için yılsonu tahminlerine baktığımızda, çoğunluğunun bir önceki yıl fiyatlarının ileri vadeye projeksiyonu olduğunu görürüz. Bu genel eğilim insan beyninin doğrusal matematiğe programlanmış olmasından kaynaklanmakta. Elimizde değil, bizler kar edince hep kar edeceğimizi, borsa bu yıl düşünce gelecek sene de düşeceğini düşünürüz. İşin aslı; hiçkimse geleceği bilemez. Eğer bir yatırım stratejisi geleceği tahmin etmeye dayanıyorsa tekrar düşünmekte fayda var.

 

Piyasaların hep doğru fiyatlama yaptığı ve verimli olduğunu düşünmek de yanıltıcı olabilir. Müzayede yoluyla işlem gören piyasalarda hala insan duyguları fiyatlamalarda en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. Duygular zaman zaman mantıklı karar vermeyi engellediği için örneğin %6 düşen borsada panikle satış yapanlar her zaman olacak, fiyatlamalarda mantıksız seviyeler hep görülecek.

 

Bireysel olarak kendimizi diğerlerinden farklı görmek hata ihtimalini artırır.  Örneğin en iyi fiyattan satıp, en düşük fiyattan almak kimse için mümkün değildir. Ancak bu performansı kendimizin yapabileceğini düşünmek bizi yanıltır.

 

Çok fazla seçenek ve karmaşıklık yetersiz sonuçlar doğurur. Hangi stratejiyi takip edersek edelim yeterince basit olmasına dikkat etmeliyiz. Sadece stratejinin gerektirdiği parametrelerle yol almak başarı şansını artırır.

 

Piyasalarda beklenmeyen, hesaplanamayan olaylar yaşarız. Daha önce hiç yaşanmamış gelişmelere karşı maalesef elimizde bizi koruyacak bir risk yönetimi metodolojisi yok. Mevcut programlar geçmiş olay ve veriyi baz aldığı için örneğin Amerika’da yaşanan finans krizi sırasında bu programların hepsi başarısız oldu. En mantıklı strateji, bu tip bir olayla karşılaştığımızda borsanın tarihsel olarak yapmadığı bir hareketi yapabileceğini hesaba katmak olacaktır.

 

Matematiksel olarak, kazanmaya odaklandığımızdan daha fazla kaybetmemeye odaklanmak daha iyi sonuçlar getiriyor. Zararları azaltmak için çalışmak örneğin vadeli işlemlerde teminat tamamlama çağrısı gelmesini önlüyor veya tekrar tekrar aynı hataların yapılmasını engelliyor.