BİST İçin Alım Fırsatı!

Trump Herkesi Yendi Gibi!
              Eğer son anda ciddi bir değişiklik olmazsa Cumhuiyetçi aday D.Trump ABD'nin yeni başkanı seçilecek gibi duruyor. Trump, bu sonuç gerçekleşecek olursa karşısındaki herkesi ters köşe yapmış olacak. Neredeyse tüm dünya medyası Clinton rahat seçilir haberleri yapıyordu. Tüm anketlerde son günlerde Clinton açık ara önde gösteriliyodu. Sonuç hiç de öyle gerçekleşmiyor. Buradan şu sonucu çıkartmak istiyorum; görünen o ki, ABD de medya yanlı yayın yapıyor! El birliği ile Trump kazanmasın diye çalıştılar.

Açıkçası bir-iki gün öncesine kadar ben Trump ihtimalini de güçlü buluyordum. Ancak son günlerde ABD'den yansıyan haberlere bakarak Clinton kazanacak diye düşünmeye başlamıştım. Sitemizde yaptığımız ankette de % 70 - % 30 Clinton öndeydi. Kısacası Trump biz de dahil herkesi yenmiş oldu :)

BİST İçin Alım Fırsatı!
         
Trump kazandı sonucuna göre tüm dünya borsalarının sert düşüşler ile açılması bekleniyor. Bunun ilk yansımasını ABD borsalarında görüyoruz. Dow future 17.570'ler seviyesine düşmüş durumda.  

Peki BİST ne yapar dersek; ben BİST'in de bu sonuçtan ilk anda olumsuz etkilenmesini bekliyorum. Dövizde yaşanan sert yükselişlerin de paniği ile gap denen bir teknik boşluk bırakarak açılış yapılmasını bekliyorum. Destek-Direnç tablomuzda olası teknik alt destekleri sıraladım. Tablodan inceleyebilirsiniz. Ben sert bir düşüş ile 72.000'li ve altı seviyeler görülmesi halinde bunun alım fırsatı olarak kullanılması görüşündeyim. Muhtemelen bu seviyelerin görülmesi halinde bir süredir tek-tük yaptığım öngörü sayım bir anda artacaktır. Çok sayıda yeni öngörümü görebilirsiniz.

             Neden BİST İçin Alım Fırsatı Olur?
            Çünkü Trump'ın en iyi anlaştığı yabancı lider Putin. Peki bizim aramızın son dönem en iyi olduğu yabancı lider kim? Putin.

Trump FED'in faiz artışına karşı. FED başkanının da seçilirse kalıcı olmayacağını söylüyordu. Bu durumda FED faiz artıramayacak olursa bu gelişme bizim gibi gelişmekte olan ülkelere yarayacaktır. 

Trump'ın seçilmesi dış dünyada ilk anda Dolar'ın değerini düşürecektir. Belki bizde ilk anda Dolar hızlı yükseliyor ama sonrasında bu durum bizde de benzer şekilde yansıma yaptırabilir. Yani Dolar'da gördüğümüz ani yükselişin kalıcı olmasını beklemiyorum.

Clinton seçilirse direkt PYD'ye silah desteği vereceğini söylüyordu. Trump bu konuda biraz belirsiz ama mülteci alımının durdurulmasını istiyordu. Bu durumda Türkiye'nin Suriye içinde tampon bölge oluşturulması tezi öne çıkabilir. Bu sayede gerilen ABD ilişkilerimizde yumuşama görebiliriz. 

Trump Gülen Cemaatinin tehlikeli bir yapı olduğunu söylüyordu. Bu durum Gülen'in ABD kalmasını zorlaştıracaktır. Hatta bakarsınız bu sonuç üzerine Gülen aniden ABD'den ayrılmaya da kalkabilir. Bu konuda Trump'ın bize yakın olması Türkiye - ABD ilişkilerindeki bir gerginlik sebebinin daha yumuşaması sonucunu doğurabilir.

Trump'ın seçilmesi ile dünya petrol fiyatları da düşüyor. Cari açığımıza neden olan en büyük ithalat kalemi olan enerji fiyatlarındaki düşüş Türkiye için gayet iyi bir gelişmedir. Bırakın ekstra düşmesini bu seviyelerde kalması bile bizim yararımızadır.

Trump NATO'nun demode olduğu görüşünde. Rus uçağının düşürülmesi konusundaki şaibeleri biliyorsunuz. Aynı şekilde 15 Temmuz hain darbe girişimi esnasında İncirlik Üssü ile ilgili henüz kesinlik kazanmamış darbe destekçisi hareketlerin haberlerini de okuyoruz. Suriye'deki PYD yapılanmasında sözde müttefikimiz ve NATO içinde bulunduğumuz bir çok devletin ABD başta PYD'ye silah desteği yaptığını da biliyoruz. Kısacası Trump'in NATO konusundaki hamleleri Türkiye için mevcuttan daha büyük bir olumsuzluk taşıyacağını düşünmüyorum. 

Trump için önemli bir konu daha var! O da İsrail'in her alanda kesinlikle desteklenmesini düşünüyor. Bizim sessiz sedasız İsrail ile Mavi Mamara konusunda uzlaşmaya varmış olmamızı gözden kaçırmayın. Ben Trump ile dünyanın bir süre savaşlardan uzaklaşmasını ve sakin bir döneme girmesini bekliyorum. 

            TCMB Faize Dokunmamalıdır!
           Kurlarda yaşanan sert yükseliş nedeniyle TCMB kesinlikle faize müdahale etmemelidir. Çünkü Trump'ın FED politikaları hakkındaki görüşleri bellidir. Eğer bu yönde bir baskı yapacak olursa FED faiz artışlarını askıya almak zorunda kalabilir. Hatta yeniden varlık alımlarına yönelecek olursa bu yeniden likidite bolluğu demek olur ki bizim için bal-kaymak olur.

Yazı yetişsin diye uzatmak istemiyorum. Ben en başından beri Trump'ın Türkiye lehine olacağını yazıyordum. Bu görüşümün kısmen izahatlarını okudunuz. İşte bu nedenle dövizdeki yükseliş sizi korkutmasın bu yükseliş geri dönecektir diyorum. TCMB'nın son döviz atağına bakıp müdahale etmek için faiz artışı yapması eskinin tekrarı olan çok büyük bir hata olur. BİST açılışta yapacağı gap boşluğunu çok sürmeden kapatacaktır görüşündeyim. Bu nedenle sert düşüşte bankalar başta alım yapılmasını doğru buluyorum.

            Son Dakika!
           Yazı bittikten sonra Trump son sonuçlara göre 274 delegeye ulaştı. Böylece henüz tamamlanmayan bölgeleri de düşünürsek Trump en az 274 delege ile en çok oy alan başkan adayı oldu. En çok oy alan başkan adayı dediğim gözünüzden kaçmamıştır. Çünkü kesin olarak başkanın kim olacağı seçiciler kuruluna seçilmiş olan delegelerin başkanı seçmesi ile kesinleşecektir. Şimdilik halk oyları ile Seçiciler Kurulu delegelerini seçti. Seçiciler kurulu da daha sonra başkanı seçecektir. Doğal sonuç kendi adayını seçmesidir. Ama sanırım tarihte tersi de görülmüş. Tabii böyle bir durumu beklemiyorum. Olursa da yok artık derim ama işleyişi bilmeniz açısından dip not düşmek istedim. 

Bu arada diğer belirtmek istediğim konu daha var! Devamı İçin TIKLAYINIZ!

NOT: Yazı 9 Kasım 07:50'de borsaanalizci.com'da yayınlanmıştır!

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_