2017 Tahminleri Üzerine

Her yılın sonunda, gelen yeni yılın biten yıldan daha iyi olması umuduyla iyimser dilekler dileniyor. Benzer şekilde finans piyasalarında tahminler de (böyle olması çok doğal) her yılbaşında fazlaca olumlu oluyor.

 

Son yirmi yılın üçte birinde borsalar ortalamada %18 düşmesine rağmen dünyanın büyük 10 finans kurumunun hepsi 2017 yılı için pozitif getiri beklentisinde olduklarını belirtti. Matematiksel olarak incelenip, geçmiş yıl tahminleri endeksin gerçek performansı ile karşılaştırıldığında bulunan sapmanın piyasanın oynaklığından yüksek olduğu görülmekte. Bu durum bize enteresan bir şekilde sene başlarında yapılan tahminlerin aslında realite ile negatif korelasyonda olduğunu söylemekte. Bir başka deyişle, sene başı yapılan tahminleri, gerçekçi olmak gerekirse, yeni yıl dileği olarak kabul etmek gerekiyor.

 

Diğer taraftan 2017 yılı için biri temel, diğeri teknik iki önemli öngörüde bulunulabilinir.

 

Temelde gelecek yıl için ekonomik görünümde yaklaşık on yıl boyunca süren parasal genişlemenin sona ereceği öngörülüyor. Faizleri tarihi düşük seviyelere çeken ve finansal varlık alımları bu yıl 25 trilyon doları aşarak rekor kıran merkez bankalarının silahları artık tükenmiş durumda. Bundan sonra zayıf büyüme yaşayan global ekonomiye yönelik teşviklerin hükümetler kanadından mali politikalarla geleceği düşünülmekte. Borsalar yeni yılda nette 2008 yılından beri ilk kez parasal genişleme desteğinden yoksun kalacak. Aslında son yaşanan krizden sonra merkez bankalarının suni olarak para politikaları ile değerlemelerini  bozduğu borsalar, normalleşmenin son adımını gelecek yıldan itibaren yaşamaya başlayacak. Enflasyon, pozitif reel faiz, carry-trade ve benzeri terimler yine yatırım stratejilerinin içine girecek.

 

Teknik olarak, rekorlar kırmaya alışık olan bizim borsamız en son zirvesini Mayıs 2013’te görmüştü. Borsanın bir önceki zirveye ulaşması 24 ay, daha önceki zirvesine ulaşması 30 ay sürmüştü. Ortalamada zirveye ulaşması yaklaşık 30 ay süren BIST100 eğer son zirvesi olan 93398 seviyesine 2017 yılında ulaşmazsa bir ilk olacak. İstatiksel olarak zirve ihtimalinin yüksek olduğu düşünüldüğünde uzun vadeli yatırım için önümüzdeki yılın fırsat olacağı öngörülebilir.