2017 Plan,Sabır ve Disiplin Yılı

2016 yılında gelişmekte olan ülkelerin yatırımcıları para sayarken,  Türkiye’de yatırımcılar sadece kara kara izledi. 2016 tüm global piyasalar için bereketli bir yıl oldu. Böyle bir yıl, dört beş yılda bir gelirdi.
2016 yılı bizde 2015’de kayıpların telafisi diye başlamıştı. Yurtdışı ile birlikte kayıpları telafi ediyorduk. Türkiye Haziran ortasına kadar barışık sonrasında ise ayrışık hareket etti.
MSCI gelişenler 2015’de kayıplarının yarısını aldılar ama biz vermeye devam ettik. Şimdi 2017’de gelişen piyasaları zor bir dönem bekliyor.

Türkiye ise lokal sorunlarına lokal çözümler bulamadı. Lokal sorunlar hep global risk alma iştahı ile dengelendi. Trump sonrasında global risk alma iştahı azaldığında lokal sorunların nasıl yüz üstüne çıktığını gördük.
Lokal sorunlar ile global risk alma iştahı ile dengelenirken Dolar/TL 2.95, denge ortadan kalktığı zaman Dolar/TL 3,59 oldu.
2017 riskleri belirgin ama fırsatları gizli bir yıl olacak.
2017’de planlı, sabırlı ve disiplinli olan yatırımcılar kazanacak.
Birlikte bir plan yapalım siz de sabır ve disiplinle takip edin.

Önce gerçekçi olmakla başlarsak Türkiye’nin büyüme çizgisinin gelecek iki yılda %3’ü aşması zor. Gelecek yıllarda %8 enflasyon ve yurtdışına bağlı yüksek faizler devam edecek.
Yurtiçine üretim yapan ve TL ya da yabancı para cinsinden finansal gideri olan bir şirkete yatırım yapmamamız lazım varsa satmamız lazım. Bu şirketler gelecek iki yıl sadece bankalara çalışacaklar.
Bankalara yatırım yapılabilir. Kamu yaklaşık 4 senedir bankacılık sektörünü, borç batağına sokan bir sektör olarak gördü. %30 olan kredi büyüme hızları BDDK tebliğleri ile %10’na kadar geriledi.
Son büyüme istatistiklerine göre tasarruf oranının yanlış hesaplandığı Almanlar kadar tasarruf yaptığımız ortaya çıktı. Halbuki eski hesaplamalara göre Türkiye küçük Amerika’ydı.
Gelecek iki yılda büyüme %3’de kalacaksa Bankalar üzerinde baskılar azalmaya devam edecek, krediler daha fazla teşvik edilecektir. Bankalar operasyonel gider kısarak karlılık elde ederken, kredilerde büyüme ile karlılık artışı iki yıl çift hanede olabilir.
Özkaynak karlılıkları %13-14 yükselirken, sanayi şirketlerinin gerilemeye devam edecek. Bankalar ekranımızda iki yıl kalabilir. 
Piyasada çok ince ve detay düşünmeye gerek yok. Kısa Vadeli Strateji Portföyü takip edenler, USD/JPY 103 iken paritenin yukarı yönde hareket edeceği için Türk Hava Yolları için bir kaç defa al verdiğimizi hatırlayacakalardır.
İki kere %3 THY’de kar aldıktan sonra üçüncüsünde %3 stop yapmıştık. Halbuki USD/JPY %18 yükseldi. Bu yükseliş ile birlikte yıl başından bu yana tüm finansal gideri ortadan kaybolacak. Fakat piyasa bizim kadar detay bakmıyor anlaşılan.
Gelecek iki yıl da ana hatlarına göre detaya bakmadan hareket etmemiz gerekiyor. Bu sene ne ekonomik büyüme ne de karda artış oldu. Sınai endeks yine de %15 yükseldi. Sinailer ucuz değiller ama AB ve Amerika ağırlıklı çalışan sınailer halen önemli potansiyeller barındırıyor.
Demek ki ekranlarda bankalarımız olacak, ana hatlarında seçici olarak sinai hisselerimiz olacak.
Gelecek iki yıllı 65.000-85.000 gibi bir bant içerisinde düşünün. 
Planı yaptık, şimdi sabırlı olmalıyız.Düşerken alacağız, yükselirken satacağız. 
Almak için gerilemesini, satmak için yükselmesini bekleyeceğiz.
Disiplin ise yaptığımız planı sabırla uygularken  %3-5 gibi oldukça sınırlı kazanımlar ve bu hedeflerin %20’si kadar stoplar koyacağız. 
2017 Plan, Sabır ve Disiplin Yılı olacak.