REALİZE BÖLGESİNDEYİZ!

15 Temmuz tarihinde, 36 yıl geçti artık unuttuk, orta yaşa gelmiş kişilerin hafızalarında yeri yok dediğimiz darbe sahneleri yeniden yaşandı. Bir yerlerin maşası olan, devlet-millet sevgisi bulunmayan hainlerin darbe kalkışmasını yaşadık. Neyse konum bu olaylar değil. 

Teknik olarak 15 Temmuz tarihinde 82.825 ile haftanın neredeyse en yüksek seviyesinden kapatmış iken, cuma gecesi yaşanan darbe denemesi sonrasında başlayan haftaya 82.825 seviyesinde gap denen boşluk bırakıp başlamıştık. Aynı hafta yaşanan sert düşüşler sonrasında düştüğümüz 70.426 seviyesinden, iki ay içinde 23/09 tarihine kadar 80.087 seviyesine doğru toparlanmışken, kredi not indirimi kararı ile, bu sefer de  79.756 seviyesinde daha düşük bir seviyede gap bırakıp yeniden düşüş yaşamıştık.

İşte teknik olarak kesin bir kural olmasa da, sonradan genelde kapanmasını beklediğimiz bu gap'lerden ilki olan 79.756 gap'ini 12 Ocak Perşembe günü kapattık. Şimdi yukarıda 82.825 tarihli gap kaldı. Bu seviyeye çok yakınız. Teknik görüntü bu gap'i de kapatabiliriz gibi duruyor. Ancak, yaşanan çok sert yükseliş tepkisi nedeniyle stochastic seviyeleri aşırı alım seviyelerine çıkmış bulunuyor. Bu nedenle gap kapanmadan da, ya da kapandığı gibi bir düzeltme yaşanma riskine dikkat çekmek istiyorum.

Zor Bir Haftadan Önceki Son Çıkış!
           Köprüden önceki son çıkış diye uyarı tabelası vardır hani, devam ederseniz geri dönüş olmadığı uyarısı yapılır. Karşıya geçmeyecek olanlar için karar noktasıdır. Ya devam edersiniz, ya da çıkışa girer yön değiştirirsiniz. 

Cuma günü yeni ABD başkanı Trump görevi devralacak. Sonraki hafta ise, 24 Ocak TCMB faiz kararı ile 27 Ocak Fitch Türkiye değerlendirmesi olacak. TCMB açısından faiz kararı önemli olacaktır. Ama asıl önemlisi Fitch Türkiye notu olacaktır. Muhtemelen 30 Ocak tarihinde yeni bir gap daha oluşacaktır. Ama bu gap hangi yönde olacak, bunu Fitch belirleyecek görüşündeyim. Eğer not indirecek olursa, sert bir düşüş yaşayacağımız için yukarıda kalacak bir gap de olabilir, yok eğer Fitch notu koruyacak olursa, kısmi yeni bir yükseliş daha yaşayarak açılış yapacak olursa, aşağıda kalan bir gap de olabilir. 

Kararınızı siz verin. Eğer Fitch'den çekiniyorsanız, bu hafta kapanması muhtemelen olan 82.825 seviyesinde bulunan 15 Temmuz tarihli gap seviyesi civarlarında kar realizasyonu yapmak tedbirli bir davranış olacaktır. Teknik olarak direnç seviyelerine yakınız diye hatırlatmak istiyorum. Ama not inmezse, kısmi bir yükseliş daha yaşanacağını da göze alarak bu kararı vermek gerekir. 

Bütçe ve İşsizlik Verileri Gelecek!
           Saat 10:00'da Aralık Bütçe Dengesi ve Ekim İşsizlik Verilerimiz açıklanacak. Ancak bence herkes için asıl önemli hafta 23 Ocak haftası olacağı için, bugünkü veriler geçici etki yaratacaktır. Ben haftaya yükseliş ile başlanma ihtimalini güçlü buluyorum. Ama dediğim gibi, eğer açık olan 82.825 gap seviyelerine yaklaşırsak ya da bu gap'i kapatırsak, kırdık geçiyoruz demek yerine, kar realizasyonu yapılmasını ve Fitch kararının beklenmesini doğru bulurum.

Hepinize iyi bir hafta dilerim. 

  NOT: Yazı, 16 Ocak Pazartesi 09:45'de www.borsaanalizci.com'da yayınlanmıştır!


           17 Ocak Salı gününe ait ''Tekniklerde Risk Var!'' başlıklı beklenti yazımı linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_