Referandum BİST'e Rekor Kırdıracak Mı?

Bence referandum öncesinde TL bazında yeni BİST rekoru görülecek diye düşünüyorum. Çünkü enflasyon kötü geliyor BİST yükseliyor. Sanayi büyümesi kötü geliyor BİST yükseliyor. Notlar kırılıyor BİST yükseliyor. Sınır dışı içimizi yakan şehit haberleri geliyor BİST yine yükseliyor. Tahvil faizlerimiz % 11,38 seviyelerine dayanmış halde ama BİST yine yükseliyor. KHK ile bir anda bir çok üniversiteden yargısız bir şekilde çok sayıda akademisyen açığa alınıyor. BİST yine yükseliyor. 

Gördüğünüz gibi benzeri şekilde sayacağım bir çok gelişmenin yabancılar tarafından çok olumlu görüldüğü için BİST'de alım yapacaklarını sanmıyorum. Hele ki, tüm bunlara bir de referandum riski eklenmişken yabancıların bu denli cesur olmasına çok ikna olamıyorum. 

Ancak, BİST'i en çok etkileyen sektör bankalar. Bankaların bilançoları da oldukça iyi. Yani bankaların fiyatları halâ pahalı değil. Hatta kısmen halen ucuz dahi olduklarını söyleyebilirim. İşte bu nedenle banka hisselerini bırakmayan, hatta banka hisselerinde alımlarını sürdüren ''Birileri(!)'' BİST'in de yükselişine devam etmesini sağlıyor. Yani diğer dayanaklar çok sağlam değil iken, bir tek bankaların kârlarına yaslanan ve bu gerekçe ile bankalar alınarak yükseltilen bir BİST görüyoruz.

İşte tüm bu gelişmeler nedeniyle referanduma kadar BİST'de çok ciddi bir düşüş ya da derin bir düzeltme riski yaşanmasını beklemiyorum. Ama tabii yabancı fonlar bankalarda çok daha fazla hisse satmaya kalkışırlarsa, bu satışlar da karşılanabilir mi bilemiyorum. Eğer bu durum olmazsa, yani yabancılardan çok daha güçlü banka satışları gelmez ise, BİST TL bazında yeni rekorlara doğru gidiyor görüşümü koruyorum. 

Yabancı açısından bir çok riski saydım. Ama yabancı gözü ile bu yükselişi destekleyebilecek bir olgu yok mu? Var. O O da, BİST'in Dolar bazındaki değerinin şimdiye kadar gördüğü en yüksek değerlerin yarısından bile düşük olması. BİST Dolar bazında 5 Cent yani 50.000$ üzerini görmüş iken, şu an 23.742 Dolar düzeyi ile yabancı açısından göreceli olarak ucuz diyebileceğimiz bir seviyede. İşte bu nedenle de, yukarıda saydığım risklere rağmen, yabancılar bu seviyelerde ısrarlı satıcı olamıyorlar diye düşünüyorum. BİST'in Dolar bazındaki değerine dikkat çektiğim ''2,5 Cent BİST'de Yeni Rekor Olur!'' başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Ne diyelim, hayırlı olsun. Umarım yeni rekorları görürüz. Ama açıkçası ben bankaların bu seviyesinden sonra banka öngörüsü paylaşmaya cesaret edemeyebilirim. Bunun yerine Destek-Direnç Tablomuzda teknik verilerle olası fiyat beklentilerine dikkat çekmeyi yeğlemekle yetineceğim diye düşünüyorum. 


NOT: Yazı, 9 Şubat Perşembe 09:34 www.borsaanalizci.com'da yayınlanmıştır!    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_