Reflasyon: Her Felaketin Ralli Getirmesi...


İngiltere Merkez Bankası’nı dize getirip, Sterlin’i devalüasyona zorlamış Soros Trump seçildiğinden bu yana 515 milyon $ short pozisyon ABD endekslerinde taşıyor. ABD borsaları Nasdaq dahil tüm zamanların en yükseğinde. Nasdaq demişsek 2000 balonun üzerinde.
Soros’un terse düşmesi, dünyada doların ters köşe yapmasının sebebi Reflasyon. Reflasyon ekonomik büyümenin kamu harcamaları, vergi indirimleri, ücret artışıları ile genel olarak maliye politikası ile desteklemesine karşılık enflasyonun ılımlı yükselmesi. Şirket olarak şöyle düşünün Ciro=Fiyat*Miktar Hem büyüme hem ılımlı enflasyon. Bu refrasyon ortamını iki kere yaşadık. 
Tüm G-20 genel bildiresinde mevcut büyüme kamu harcamaları desteklenmesi, para politikası destekleyici olacak diye 2016 Şubat’ta alınan bir karar var. Zaten maliye politikaları destekleyiciydi. Belli bir enflasyona ulaştık. Hatta rahatsız edici düzeyde bir enflasyon var. Fakat piyasalar müdahale edemiyor. Brexit oldu büyük bir piyasa rallisi yaşadık. 8 Kasım’a kadar ve sonrasında Trump gelince piyasalar büyük bir panik yaşadı ardından daha büyük ralli yaşandı. Sebebi Brexit’ten daha büyük bir felaketti Trump.
Her büyük bir felaket daha büyük ralli yarattı. Çünkü ekonomiler sağlıklı bir hale dönüyor, ücretler ve istihdam artıyor. Japonya’da bile enflasyonist bekleyişler yükseliyor. Fakat hiçbir Merkez bankası sıkılaştırma yapamıyor. 
Mortgage krizi iki ülkede çıktı ve tüm dünyayı etkiledi. ABD’de başladı ve İngiltere’yi vurdu. İngiltere gitti AB’de borç krizini tetikledi. Japon Yeni ve Frank etkilendi ekonomileri resesyona girdi.  Ama ABD ve İngiltere merkezdi.
İngiltere’de enflasyon oranları ve büyüme verileri BOE’nin hedefine ulaştı ama BOE faiz artıramıyor ve izliyor. Çünkü Brexit belirsizliği var. Brexit’in etkilerini görmeden bir sıkılaştırma 8 yıl önceye geri dönüşe neden olabilir.
ABD’de Brexit yerine Trump var. Trump daha büyük bir belirsizlik. Reagan dönemi sonrasında en büyük vergi ve kamu harcaması planlayan ve bunu tamamen ticaret vergileri ile karşılamaya çalışacak bir politika belirsizliği var. FED faiz artıracak ama bu belirsizlikte kademeli dahi artıramaz. Sadece gerektikçe artırabilir.
Refrasyon iktisadi olarak maliye politikalarınca yapılan büyümenin yüksek para arzında ılımlı enflasyon getirmesidir. Şu anda içinde refrasyon amaç dışında gelişmiştir. 
10 senedir yaşadığımız parasal genişleme rallisiydi, bu reflasyon rallisi. Global olarak ilk kez görüyoruz. Lokal olarak birçok örneği mevcuttur.