Rallide En Fazla Kazandıran ve Çıkışı Gösteren Yöntem...

 

Endekslerde yaşanan rallilerde çoğu zaman alınan satılan varlık maneviyatını ve niteliğini kaybeder. Banka, sanayi, spor şirketleri, havalimanı yada kimya sektörünün birbirinden farkı kalmaz. Ralli ne kadar sürer ve ne zaman biterin bir cevabı; aldığınız hisseyi daha üst noktada satacak birini bulana kadardır. Ralli belli bir noktada tıkanır, taşınan kredili mallar nedeniyle maliyetler yükselir ve belli bir noktada satanın daha alttan satın alabileceği bir dönem olur. Burada ise açığa satışlar devreye girer.
İstatistikteki standart sapma gibi düşünün şirketlerin hedef değerlerinden sapma gösterir. Bazen aşağı yönlü bazen yukarı yönlü sapmalar olur. Aşağı yönlüde ralli olur.
Ralli dediğimiz kavram 5 gün, 5 hafta, 5 ay olarak üst üste yükseliştir. BIST 5 ay üst üste yükselişini sürdürdü, uzun vadeli bir ralli söz konusu.   
Rallinin mantığı aldığımızı bir gün sonra, bir hafta, bir ay sonra daha üst noktada satacak birini bulmamız ralli olduğu için en son güne ağırlık veren ortalama kullanılabilir.
Kısa vadeli ralli takibi ise 5 günlük üssel ortalama, orta vade için 5 haftalık üssel ortalama, uzun vade için 5 aylık üssel ortalama kullanabilirsiniz.  Haftalık ortalama 94.200’den yükselirken, aylık ortlama 90.600’den geçiyor.  Haftalık ortalamalar kırıldığı zaman ralliden çıkmak ve alınan satılan varlıkların maneviyatını ve niteliğine bir göz atmak gerekebilir.
Bu tür büyük rallilerde ucuz kalmış bir hisse yoktur, aksine o kadar zamanda yükselmemişse büyük ihtimalle ucuz kalmasının geçerli bir sebebi vardır.