Kullanılan Bilgisayar Ağı ve Şifreleme Sisteminin Olası Riskleri ve Güvenliği

Global Menkul  Değerler A.Ş. IT altyapısı Cisco aktif ağ cihazları üzerinde çalışmaktadır. Ağ güvenliği internetten gelen ataklara karşı Checkpoint Firewall ve IPS, BlueCoat Proxy (url filtreleme ve internet güvenliği), Symantec Email Security Gateway, MimeSweeper SMTP Gateway cihazları ve son kullanıcı bilgisayarlarında yüklü olmak üzere Symantec SEP Antivirüs ve güvenlik yazılımları ile merkezi yönetim altında sağlanmaktadır.

Müşteriler internet üzerinden Global Menkul Değerler A.Ş. web sunucularına erişerek işlem yapabilmektedirler. Buradaki haberleşme internet standartı olan SSL ile şifrelenmektedir.

Global Menkul Değerler iş platformunda ve genel network ve Windows AD işleyişi için gereken yazılımlar HP marka sunucularda, kritik iş uygulamaları Windows Cluster teknolojisi ile donanım yedeklemesi sağlanarak çalıştırılmaktadır. Bu yazılımlara ait veriler Hitachi HUS130 veri depolama sistemlerinde bir SAN yapısı altında performans ve güvenlik seviyesi yüksek şekilde ayarlanarak (SAS RAID w/ SSD auto tiering, SATA RAID) depolanmaktadır.

Tüm veriler CommVault Simpana yedekleme yazılımı ve buna bağlı ayrı bir disk sisteminde yedeklenmekte ve ayrıca LTO3/6 kasetlerde arşivlenmektedir.

Telefon iletişim altyapısı yedekli Cisco Call Manager ve SuperOnline tarafından sağlanan telefon iletişim alt yapısı ile çalışmaktadır. Müşteri emirlerinin alındığı telefon görüşmeleri Nice IP ses kayıt sistemlerinde saklanmakta ve yedekleme ile kasetlere arşivlenmektedir.