ABD bazlı gelişmeler piyasalarda oynaklık yaratıyor

Küresel bazda volatilitenin yükseldiği bir dönem içersindeyiz. Özellikle ABD bazlı gelişmeler piyasaları hareketlendirmeye devam ediyor. Bu aşamada ön planda yer alan gelişmeler ABD vergi reformu ve Fed faiz artırım beklentileri. Kurumlar vergisinin %35’ten %20’ye indirileceği beklentisi uzun bir süredir küresel borsaları desteklerken, gelinen son durumda sözkonusu vergi reformunun ertelenebileceği yönünde beklentiler bir hayli artmış durumda. Senato üyelerinden konuya ilişkin çeşitli açıklamalar gelirken mevcut durumda bu konunun hala açıklığa kavuşmadığını görmekteyiz. Olası bir ertlenme durumunda, ABD borsaları başta olmak üzere küresel borsalarda aşağı yönlü hareketler derinleşebilir. Diğer yandan, Fed faiz artırım beklentileri de canlılığını koruyor. Bugün açıklanacak olan Ekim enflasyon verisi bu yöndeki beklentilerde önemli rol oynayacaktır. Kuvvetli bir enflasyon Aralık faiz artışını neredeyse kesinleştirecek ve 2018 beklentilerini artıracakken, zayıf bir veride ise tam tersi beklentiler oluşabilecektir. 

 

Küresel piyasalarda yukarıda bahsedilen gelişmelerin dışında önemli bir gündem bulunmuyor. Euro Bölgesi’nde büyüme momentumu güçlü bir şekilde devam ediyor ancak enflasyon yaratma konusunda hala iyimser değiller. Son ECB toplantısında varlık alım miktarı azaltıldı ancak enflasyonda beklenen toparlanma gelmediği sürece bu programın uzatılacağı yönündeki beklentiler piyasaları dengeliyor.

 

Yurtiçine döndüğümüzde ise enflasyon ve kurdaki yüksek seyrin devam ettiğini ancak benzerlerine göre ucuz kalması nedeniyle BIST-100’de momentumun devam ettiğini görmekteyiz. Yurtdışında aşağı yönlü hareketlerin ağır basması ister istemez BIST-100’de de geri çekilmeye neden olabilir. Kurun yukarı hareketine devam etmesi ve bu durumun enflasyon üzerinde baskı oluşturması diğer yandan petrol fiyatlarındaki yukarı seyrin de enflasyonu artış yönünde baskılaması nedeniyle Merkez Bankası’ndan önümüzdeki toplantılarda faiz (artırım) konusunda bir aksiyon gelebilir.

 

Teknik seviyelere baktğımızda, dolar kurunda eğilimin yukarı yönlü olduğunu söyleyebiliriz. Kısa vadede 3.86-85, orta vadede ise 3.80 önemli destek bölgesi. Bu seviyelere doğru olabilecek çekilmeler mevcut şartlarda alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Ancak yukarıda da 3.90-3.94 bandı ilk realizasyon bölgesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

BIST-100’de kısa vadede 110.500’ün aşılıp aşılamayacağı teknik görünümü belirleyecektir. 110.500 üzerindeki kapanışlarda momentum tekrar BİST-100 lehine dönebilecekken bu seviye altında temkinli olmakta fayda var. Aşağı tarafta izlediğimiz destek seviyeleri sırasıyla 50 ve 100 günlük ortalamalar olan 107.000 ve 105.000 seviyeleri. Daha önceki süreçte bu iki seviyeden net dönüşler yaşanmış olması nedeniyle, olası geri çekilmelerde alım yönünde değerlendirilebilir.