Gözler 13-14 Aralık tarihlerinde olacak...

Aralık ayı ortasında iki önemli gelişme TL cinsi varlıklar üzerinde etkili olacak. İlk olarak 13 Aralık’ta ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararı takip edilecek. Beklentiler FED’in faizleri 0.25 puan artıracağı yönünde. Son dönemde gelen güçlü ABD verileri ve FED üyelerinin faiz artırım yönünde yaptığı konuşmalar neticesinde Aralık ayında olası faiz artırımı bir süredir fiyatlanıyor. Bu nedenle gelecek faiz artırımı piyasa için sürpriz olmayacaktır. Burada daha çok açıklanacak olan projeksiyonlara bakmak gerekecek. Enflasyon, işsizlik oranı ve büyüme beklentilerinin yanı sıra 2018 yılına ilişkin kaç faiz artırımı beklendiği yeni fiyatlamalar açısından önemli rol oynayacaktır.

 

Yurtiçinde ise hem ekonomik hem siyasi gelişmeler ön planda kalmaya devam ediyor. Ekonomi tarafına baktığımızda son önemli gelişme Kasım ayı enflasyon verileriydi. Enflasyon Kasım ayında aylık %1.49 ile piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde yer aldı ve yıllık enflasyon %13’e yaklaşarak son 14 yılın en yükseğine geldi. Gelen bu verinin ardından piyasa 14 Aralık’ta TCMB’den bir faiz artırımı beklentisi içerisine girdi. Ancak mevcut durumda ne kadarlık bir faiz artırım beklentisi fiyatlanıyor bunu net bir şekilde söylemek zor. Bu nedenle 13 Aralık’ın ertesi bizim için oldukça kritik olacaktır. Merkez Bankası’nın atacağı adım piyasayı memnun etmezse TL’de sert değer kayıpları görülebilir. Ancak TCMB piyasayı memnun eder ve bunun yanı sıra hem iç siyaset hem de ABD’deki davaya ilişkin olumlu haberler gelirse TL cinsi varlıklar lehine orta vadeli bir trend oluşabilir. Bu noktada, 11 Aralık Pazartesi açıklanacak 3Ç 2017 GSYİH büyüme datası da piyasalar üzerinde etkili olabilir. Hükümet yetkililerinden gelen açıklamalara paralel olarak, 3Ç’de iki haneli rakamlara yakın oranda büyüme performansı görülmesi durumunda piyasaların hisse senetlerine olan ilgisi yüksek volatilite ortamına rağmen devam edebilir.  

 

Teknik seviyeler ne diyor?

 

BIST-100’de kısa vadeli desteğimiz 101.300’de yer alıyor. Bu destek aşağı yönlü kırılmadığı sürece teknik görünüm pozitif olmaya devam edecektir. Yukarıda ise 107.000 ilk direnç. Burası aşılırsa tekrar 110.000 denemesi yapılabilir.

 

Dolar kurunda ise 3.38’den gelen ve 3.98’de son bulan trendin destek seviyeleri bu hafta kırıldı. Bu nedenle kur üzerinde aşağı yönlü baskı mevcut. Bunun kırılması için 3.90 üzerie hareket gerekiyor. 3.90 altında kalındığı sürece 3.85-3.83 bandı ön planda olacaktır.