Kısa vadeli volatilite var ancak risk iştahı yüksek kalmaya devam ediyor...

Yüksek risk iştahı ile giriş yaptığımız 2018 yılında son günlerde volatilite arttı. ABD’de Hazine Bakanı ve Başkan Trump’tan gelen dolara ilişkin açıklamalar volatiliteyi artırdı. Hazine Bakanı’nın ‘zayıf dolar ticaret için iyidir’ açıklamasını yapmasının ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin de güvercin bir açıklamada bulunmamasının etkisiyle dolar endeksi 2014 yılından bu yana en düşük seviyelerini gördü. Ancak ABD Başkanı Trump’ın dolar daha da güçlenecek ifadesini kullanması kurlar tarafında nispeten bir düzeltme yaşanmasını sağladı. Ancak bunlar kısa dönem volatiliteyi artırıcı gelişmeler olarak değerlendirebilir.

Genel anlamda piyasalarda risk iştahı hala yüksek seyretmeye devam ediyor. ABD’de enflasyonda ve ücretlerde beklenen toparlanmanın henüz gelmemiş olması FED’in piyasa beklentisi dahilinde bu yıl 3 faiz artırımı yapacağı beklentisinin korunmasına neden oluyor. Ancak enflasyonda görülebilecek toparlanmalar faiz artırım beklentilerinin 3’ten 4’e yükselmesine ve piyasalarda baskı oluşmasına neden olabilir. Ancak mevcut durumda bir sıkıntı gözükmüyor.

Avrupa Merkez Bankası da Eylül ayında bitirilmesi planlanan tahvil alım programına ilişkin yönlendirme yapmaya devam ediyor. Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin oldukça iyi olması tahvil alım programının biteceğine yönelik işaretler vermesine karşın ABD gibi Euro Bölgesi’nde de enflasyonda toparlanmanın gelmemesi Eylül sonrasına sarkar mı düşüncesinin oluşmasına neden oluyor. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın orta vadede enflasyonda toparlanma beklemesi Eylül sonrasında programın bitirileceğine yönelik mesajlar içeriyor.

İç gelişmelere baktığımızda, bu sıralar gündemi ekonomik gelişmelerden ziyade siyasi ve jeopolitik gelişmeler oluşturuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e operasyon yapması TL cinsi varlıklar üzerinde ilk etapta kısa vadeli bir baskı oluştursa da özellikle ABD ve diğer ülkelerin olumsuz açıklamada bulunmamaları ve nispeten Türkiye bu konuda haklı açıklamaları yapmaları tansiyonun düşük kalmasını sağladı. Küresel bazda risk iştahının yüksek kalması ise TL cinsi varlıkları destekler nitelikte kalmaya devam ediyor.

Risk iştahı bir süre daha yüksek kalmaya devam edebilir. Ancak özellikle içerideki riskler ve yurtdışında olası bir bozulmanın fiyatlanmaya başlaması durumunda TL cinsi varlıklarda bir düzeltme görülebilir. BIST-100 endeksinde 120.200 seviyeleri ile tarihi zirveler yenilendi. Mevcut durumda ana trend dirençlerimiz bu bölgede yer alıyor. Bu nedenle 120.000 ve üzeri seviyelerde temkinli olmak gerekebilir. Dolar kuru ise dolar endeksindeki zayıflıktan faydalandı ve 3.71’lere kadar geriledi. Ancak 3.70 ve civarında bireysel ve kurumsal dolar talebi artabilir. Bu nedenle orta ve uzun vadeli alımlar için 3.70 civarı etkili olabilir.

Yılbaşından bu yana yüksek risk iştahı neticesinde gelişen ülke para birimleri dolar karşısında değerli konumda...Yüksek risk iştahı borsalarda yükselişleri destekliyor...