Piyasalarda oynaklığın arttığı ve sürpriz fiyatlamaların yaşandığı bir süreç içerisindeyiz. Geçen hafta ABD’de bektilerin üzerinde açıklanan enflasyon verilerinin ardından ilk 1-2 saat boyunca dolar ve faizler yukarı giderken borsalar ise satış yemişti. Ancak günün ilerleyen saatlerinde fiyatlamalar tam tersine döndü ve dolar dünya genelinde güç kaybederken borsalara ise alım geldi. 10 yıllık faizler %2.93’e gitmesine rağmen piyasalar bunu görmezden geldi ve yollarına devam ettiler.

 

Normlar değişiyor...

 

Piyasalarda normlar değişiyor. Nasıl ki tarihi dönemin şartlarına göre değerlendirmek gerekiyorsa ekonomiyi de böyle değerlendirmek gerekiyor. Çünkü ABD tarafında Trump’ın ardından dengeler değişiyor. Yapılan vergi reformu, 4,4 trilyon dolarlık bütçe gibi gelişmelerin bütçe açığına etkisi oldukça yüksek olacak. Bu nedenle yüksek enflasyon, yüksek faiz, dolar pozitif, piyasa negatif fiyatlaması şu an normal şartlarında işlemiyor. Piyasalardaki bu yüksek oynaklığın kısa vadede devam etmesi beklenebilir.

 

Dolar/Yen paritesine dikkat...

 

Dolar/Yen paritesi bu günlerde dikkat edilmesi gereken önemli bir parite. Bu yılın başında 113 seviyelerinde olan parite, 105 seviyelerine kadar geriledi. Kısacası Dolar/Yen paritesi 2 buçuk ayda %7 civarında geriedi. Normal şartlarda bu durum piyasalar için iyi bir gelişme değil. Çünkü ekonomisi ihracat üzerinden ilerleyen Japonya’da para biriminin dolar karşısında kuvvetlenmesi ihracatçı firmalar için oldukça olumsuz. Ayrıca, geleneksel olarak, piyasalar güçlü yeni “risk iştahını azalt” sinyali olarak algılar. Ancak gel gelelim Yen değer kazanırken bir yandan da Nikkei borsası değer kazanıyor. Yani o tarafta da dengeler biraz şaşmış, korelasyonlar biraz değişmiş durumda. Belki şu anda piyasalar bu durumu göz ardı ediyor; ancak, 100 ve altındaki bir paritede ciddi fiyatlamalar olabileceğini söyleyebiliriz.

 

Özetlemek gerekirse, piyasalarda dengeler şaştı, korelasyonlar bozuldu. Dengeler oturana kadar volatilite yüksek kalmaya devam edecektir.

 

Kur yatay, borsada düşüşler alım fırsatı veriyor...

 

Dolar kuru 2 aydır 3.84’ü kendine güçlü direnç, 3.73’ü ise güçlü destek yaptı. ABD’de faizler hızlı yükselirken dolar endeksinin bu duruma eşlik edememesi neticesinde dolar kurunda önemli bir kırılma gelmedi. Ancak yine de hem yurtçinde hem de yurtdışında önemli risklerin masada olduğunun altını çizmekte fayda var. 3.70 civarı seviyelerde dolar tarafında talep gelmesi olağan bir durum ancak özellikle 3.84 gibi önemli bir eşik aşlırsa hareketler hızlanabilir. Tabii dolar kurunda 3.84’ü yukarı yönde kırdıracak gelişmelerin yurtiçinden mi yoksa yurtdışından mı geleceğini kestirmek bu aşamada oldukça zor. İki taraflı riskler devam ediyor.

 

Borsa tarafında genel anlamda düşüşler piyasa tarafından alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Çünkü yurtdışında iktisadi büyümelere ilişkin beklentiler son derece olumlu. Piyasalarda geçen haftalarda bir korku ortamı yaşansa da çok kısa bir süre içerisinde bu kayıplar telafi edildi. Bu kapsamda, Borsa İstanbul üzerindeki baskı da çok kısa sürdü. Risklerin bilincinde olup, risk iştahının 2017 yılına kıyasla göreceli olarak daha düşük seyredeceğini varsayarsak, yüksek riskli pozisyonlarda dikkatli olunması gerekiyor. Borsa İstanbul’da mevcut gündemde kısa vadede 120bin seviyelerine doğru gerçekleşebilecek olası yükselişler kar realizasyonu, 113-111bin bölgesi ise alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.