Borsa

Borsa

Borsa, yatırım ile ilgilenen ilgilenmeyen herkesin en azından kulak aşinalığının olduğu bir terim. Finans ve yatırım konularıyla ilgili olan ve bu alanlara yeni yeni yönelmeye başlayan kişiler için ise bu terim ilk başta biraz korkutucu olabiliyor. Bu sayfada, konuyla ilgili genel bilgi sahibi olmak isteyen ve nereden başlayacağını bilemeyen kişilere hitap edecek şekilde, borsanın ne olduğundan ve basitçe nasıl işlediğinden birkaç alt başlıkta bahsettik.


Borsa Nedir?

En basit tanımıyla borsa, çeşitli yatırım araçlarının -pay senedi (hisse senedi), borçlanma araçları (tahvil ve bono), döviz vb.- belirli kurallar dahilinde alım satımının yapıldığı organize bir pazardır. Bu pazarda yapılan alım – satım işlemlerinde alıcılar ve satıcılar fiziki olarak bir araya gelmez; işlemler aracı kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Türkiye’de resmi olarak faaliyet gösteren en önemli organize pazar, Borsa İstanbul’dur.

Borsa Nasıl Çalışır?

Borsa faaliyetlerinin temelinde arz – talep ilişkisi yatar. Yani bir yatırım aracını satın almak isteyen yatırımcının, bu işlemin gerçekleşebilmesi için o yatırım aracını satmak isteyen bir satıcı bulması gerekmektedir. Borsada bu tip alım – satım işlemleri çoğunlukla pay senetleri üzerinden gerçekleştirilir. Borsada kâr etmekten kasıt da, basitçe, bir varlığı belli bir fiyattan satın alıp, ileri bir dönemde başka bir alıcıya daha yüksek fiyattan satmaktır.

Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, borsada işlemler aracı kurumlar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Dolayısıyla borsada işlem yapmak isteyen yatırımcılar, bir aracı kurum seçip orada bir yatırım hesabı açmalıdırlar. Elbette, bu aracı kurumun Borsa İstanbul tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Yatırım hesaplarını açtıktan sonra, yatırımcılar ve kurumlar Borsa İstanbul’da işlem gören yatırım araçlarında alım – satım işlemlerini yapabilirler.

Borsa İstanbul’da Hangi Piyasalar Vardır?

Borsa İstanbul’da yer alan piyasalar şu şekilde sıralanabilir;
- Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası,
- Pay Piyasası,
- Borçlanma Araçları Piyasası,
- Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası

Bilmeniz Gereken Temel Borsa Terimleri

İşte borsa ile ilgili okuyup araştırma yaparken sıklıkla karşılaşacağınız terimlerden bazıları:

Endeks Nedir?

Endeks, borsada alım satımı yapılan yatırım araçlarının belirli bir zaman dilimi içinde maliyetlerinde, satış fiyatlarında ve satış performanslarında meydana gelen değişimi ölçen göstergeler olarak tanımlanabilir. Endeksler, borsa performanslarının takip edilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Pay Senedi (Hisse Senedi) Nedir?

Pay senedi, şirketlerin ortaklarına verdiği, ortağın sermayedeki payını belirtmek amacıyla hazırlanmış değerli kağıttır. Pay senetleri, borsadaki en likit yatırım araçlarıdır ve hem kısa hem orta hem de uzun vadeli yatırımlar için değerlendirilmektedirler.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, farklı piyasalarda farklı fiyatlardan işlem gören bir yatırım aracını düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satarak risksiz kâr elde etmektir.

Temettü Nedir?

Borsada işlem gören bir şirketin mevcut ortaklarının, şirketin dönem içinde elde ettiği kârdan pay alma hakkına temettü denir. Kâr payı nakit ve/veya pay senedi şeklinde dağıtılabilir.

Sermaye Artırımı Nedir?

Bir şirketin esas sermayesine karşılık olan pay senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul kararı ile yeni pay senedi çıkarılarak şirket sermayesinin artırılmasıdır.

Halka Arz Nedir?

Bir şirketin hisselerinin Borsa İstanbul’da alınıp satılabilmesi için paylarının önceden bilinmeyen çok sayıda yatırımcıya -çağrı ve ilan yoluyla- satışının gerçekleştirilmesidir.

Birincil Piyasa Nedir?

Halka arz edilen şirketlerin alıcılarıyla doğrudan buluştuğu pazardır. Pay senedi gibi menkul kıymetlerin, şirketler ya da devlet tarafından ilk elden alıcılara satıldığı piyasadır.

İkincil Piyasa Nedir?

Menkul kıymetlerin ilk ihracı sonrasında üçüncü şahıslar arasında alım – satım işlemlerinin yapıldığı finansal piyasalardır.

Bilanço Nedir?

Bir şirketin dönemsel faaliyetleri sonucu, dönem sonunda hazırladıkları ve yayımladıkları tablolardır. Bu tabloya bakarak yatırım yaptığımız ya da yapacağımız şirketin varlıklarını, öz sermayelerini ve finansal durumlarını detaylı bir şekilde görebiliriz.

Gelir Tablosu Nedir?

Bir şirketin belli bir dönemde elde ettiği tüm gelirler ile bu gelirlerin elde edilmesi için katlandığı giderleri ve bunların sonucunda oluşan kar veya zararı gösteren mali tablodur.

Temel Analiz Nedir?

Profesyonel yatırımcılar, borsada doğru kararları alabilmek için analize başvururlar. Temel analiz, pay senetlerini makroekonomik ölçekte değerlendirir, piyasadaki arz ve talep dengelerini göz önüne alır, ayrıca politik ve sosyal gelişmeleri de inceler.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analizde ise, yatırım araçlarının geçmiş dönemlerdeki performansları incelenir, ardından istatiksel yöntemlerin yardımıyla geleceğe yönelik tahminlerde bulunulur.

Güvenli ve Doğru Yatırım İçin Global’i Tercih Edin

Global Menkul Değerler olarak, finans sektöründe 30 yılı aşkın tecrübemizle, hedeflerinizi en iyi şekilde anlayıp sizi gerektiği gibi yönlendirecek uzman danışmanlarımızla güvenli ve doğru yatırım kararlarını almanız için yanınızdayız. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak yalnızca birkaç basit adımda Global Menkul Değerler hesabınızı açabilir, sektörde öncü bir aracı kurumla çalışmanın ayrıcalığını yaşamaya başlayabilirsiniz.

HESAP AÇ

Son Yazılar

image
ONUR YÜKSEK TEKNOLOJİ A.Ş. HALKA ARZ EDİLİYOR. – 17.05.2024
Global Menkul Değerler
image
CONSUS ENERJİ İŞLETMECİLİĞİ VE HİZMETLERİ A.Ş. BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMINA İLİŞKİN TASLAK İZAHNAME - 09.05.2024
Global Menkul Değerler
image
SİSTEM ERİŞİMİ HAKKINDA - 19.04.2024
Global Menkul Değerler

Sosyal Medya Hesaplarımız

SİZİ ARAYALIM

SİZİ ARAYALIM