Pay Senedi

Pay Senedi

Borsada yatırım yapmak söz konusu olduğunda en sık tercih edilen alternatiflerden bir tanesi olarak ön plana çıkan hisse senetleri, yatırım dünyasına adım atmak isteyen herkesin hakkında bilgi sahibi olması gereken araçlar. Bu yazımızda hisse senedinin ne olduğundan, bu yatırım aracı ile nasıl yatırım yapılacağından kısaca bahsettik.

Hisse Senedi Nedir?

Basit bir şekilde tanımlanacak olursa, hisse senedi, sermaye şirketlerinin ortaklarına ortaklıklarını ve şirkette sahip oldukları payları belgelemek adına verdiği bir çeşit kıymetli evraktır. Hisse senedi, bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından bir tanesi olarak da tanımlanabilir. Standart bir getirileri olmayan hisse senetlerinin değerleri, şirketin bilanço kazancına ve aldığı yatırım kararlarına göre değişiklik gösterir.

Hisse senedi çıkarabilecek kuruluşlar;

- Anonim şirketler
- Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler
- Özel kanunla kurulmuş kuruluşlardır.

Hisse senedi çıkarabilmek için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alma zorunluluğu bulunmaktadır. Hisse senetleri likit enstrümanlardır, başka bir deyişle kolay bir şekilde nakde çevrilebilirler.

Hisse Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Daha önceki içeriğimizde borsadan, burada yatırım işlemlerinin nasıl yapıldığından bahsetmiştik. Hisse senedi alım satımları da borsada aracı kurumlar ve bankalar aracılığı ile kolayca yapılabilir. Günümüzde hisse senedi alım satımı yapmak özellikle de bu alandaki mobil uygulamaların yaygınlaşması ile son derece kolay hale gelmiştir.

Hisse senedi ile hem alım – satım arasındaki fiyat farkından, hem de dönem içinde dağıtılan temettü paylarından kâr elde etmek mümkündür. Bu da bu enstrümanları günümüzün en popüler yatırım araçlarından bir tanesi haline getirmektedir.

Global Hesabınızı Açın, Güvenli Yatırıma Başlayın!

Eğer siz de yatırım dünyasında daha sağlam adımlarla ilerlemek; daha güvenli ve etkili kısa, orta ve uzun vadeli yatırım kararları alabilmek istiyorsanız, sektördeki 30 yılı aşkın tecrübemiz ve sizi her konuda gerektiği şekilde yönlendirecek uzman danışmanlarımızla yanınızdayız. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Global Menkul Değerler hesabınızı kolayca açabilir, yatırım ihtiyaçlarınıza en uygun özel çözümleri deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

HESAP AÇ

Son Yazılar

image
KTLEV İŞLEM LİMİT GÜNCELLEME HK – 23.02.2024
Global Menkul Değerler
image
BINHO İŞLEM LİMİTİ KISITLAMASI DUYURUSU HK. – 13.02.2024
Global Menkul Değerler
image
SEKURO PLASTİK AMBALAJ SANAYİ A.Ş. BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMI TASARRUF SAHİPLERİNE SATIŞ DUYURUSU - 12.02.2024
Global Menkul Değerler

Sosyal Medya Hesaplarımız

SİZİ ARAYALIM

SİZİ ARAYALIM