Yatırım Fonu

Yatırım Fonu Nedir? Fon Çeşitleri Nelerdir?


Daha önceki içeriklerimizde hisse senedi, bono gibi kavramlardan bahsetmiştik. Fon da, yatırım ile ilgilenmeye başlayanların sıklıkla karşılaşacağı bir diğer terim. Bu yazımızda, konu hakkında genel bilgi almak isteyenler için basitçe fonun ne olduğundan, ne için kullanıldığından ve hangi alt kategorilere sahip olduğundan bahsedeceğiz.


Yatırım Fonu Nedir?


Öncelikle fon kavramından kısaca bahsedelim. Basit bir tanımla, fon, bir kurumu ve/veya işi finanse etmek üzere ayrılan, gerektiğinde harcanması planlanan bir miktar paradır. Yatırım fonları da, kişilerin birikimlerinin pay senedi (hisse senedi), hazine bonosu, devlet tahvili, altın gibi çeşitli para ve sermaye piyasası araçlarında değerlendirilmek üzere profesyoneller tarafından yönetilmesi esasına dayalı yatırım araçları olarak tanımlanabilir. Yatırım fonları, sürekli olarak piyasayı takip eden profesyoneller tarafından yönetilir, böylece kişilerin birikimlerinden optimum getiri elde etmesi amaçlanır.


Yatırım Fonunun Ne Gibi Avantajları Vardır?


Yatırım fonunun yatırımcılara sağlayacağı belli başlı avantajlar, şu şekilde sıralanabilir:

- Yatırım profesyoneller tarafından yönetilir,
- Kolayca nakde çevirmek mümkündür,
- Küçük birikimler ile büyük yatırımlara ortak olma imkânı sağlar,
- Portföydeki değer artışlarının portföy değerine günlük olarak yansıtılması sebebiyle, işlemiş geliri ile birlikte fonun istendiğinde ihtiyaç kadarı, istendiğinde tamamı paraya çevrilebilir,
- Farklı menkul kıymetler ile portföy çeşitlendirmesi yapmayı mümkün kılarak riski minimize eder…


Fon Çeşitleri


Fonun çeşidi, ağırlıklı olarak hangi varlıkları içerdiğini gösterir. SPK’nın (Sermaye Piyasası Kurulu) sınıflandırmasına göre, fon türleri şunlardır:


Borçlanma Araçları Fonu

Toplam değerinin en az %80’i yerli ve/veya yabancı kamu ve/veya özel sektör borçlanma araçlarına yatırılan fonları içeren fonlardır.

Hisse Senedi Fonu

Toplam değerinin en az %80’i yerli ve/veya yabancı ihraççıların paylarına yatırılan fonları içeren fonlardır.

Kıymetli Madenler Fonu

Toplam değerinin en az %80’i borsada işlem gören altın ve belli başlı diğer kıymetli madenler ile kıymetli madenlere dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırılan fonları kapsayan fonlardır.

Fon Sepeti Fonu

Toplam değerinin en az %80’i diğer fonların ve borsa yatırım fonlarının katılma paylarından oluşan fonları kapsayan fonlardır.

Para Piyasası Fonu

Portföyünün tamamı, devamlı olacak şekilde, vadesine en fazla 184 gün kalmış likiditesi yüksek para ve sermaye piyasası araçlarından oluşan ve portföyünün günlük olarak hesaplanan ağırlıklı ortalama vadesi maksimum 45 gün olan fonları içeren fonlardır.

Katılım Fonu

Portföyünün tamamı devamlı olarak katılma hesapları, kira sertifikaları, ortaklık payları, ve altın & diğer kıymetli madenler ile kurulca uygun görülen diğer faize dayalı olmayan para ve sermaye piyasası araçlarından oluşan fonları kapsayan fonlardır.

Değişken Fon

Portföy sınırlamaları itibarıyla yukarıdaki türlerden herhangi birine dahil olmayan fonları kapsayan fonlardır.

Serbest Fon

Katılma payları yalnızca nitelikli yatırımcılara satılmak üzere kurulmuş olan fonları kapsayan fonlardır.

Garantili Fon

(Yatırımcının ilk yatırımının belirli bir miktarının, tamamının ya da başlangıç yatırımının üzerinden elde edilen belirli miktardaki getirinin bilgilendirme dokümanlarında yazılı esaslar çerçevesinde belirli vadelerde yatırımcıya geri ödenmesi) uygun bir yatırım stratejisine ve garantör tarafından garanti edilen fonları kapsayan fonlardır

Koruma Amaçlı Fon

(Yatırımcının ilk yatırımının belirli bir miktarının, tamamının ya da başlangıç yatırımının üzerinden elde edilen belirli miktardaki getirinin bilgilendirme dokümanlarında yazılı esaslar çerçevesinde belirli vadelerde yatırımcıya geri ödenmesi) uygun bir yatırım stratejisine dayanılarak en iyi gayret esası çerçevesinde amaçlanan fonları kapsayan fonlardır.

Global ile, Birikimlerinizi Güvenle Değerlendirin!

Global Menkul Değerler ailesi olarak, finans sektöründe 30 yılı aşan tecrübemiz ve alanında uzman profesyonellerimizle; kısa, orta ve uzun vadeli yatırım hedeflerinizi en iyi şekilde anlayıp sizi gerektiği şekilde yönlendirerek birikimlerinizden optimum getiri elde etmenize yardımcı oluyoruz. Yatırım fonları ve diğer alanlarda yapacağınız yatırımlarda bizi tercih ederek sektörde öncü bir aracı kurumla çalışmanın ayrıcalığını yaşamak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak kolayca hesap açabilirsiniz!

HESAP AÇ

Son Yazılar

image
KTLEV İŞLEM LİMİT GÜNCELLEME HK – 23.02.2024
Global Menkul Değerler
image
BINHO İŞLEM LİMİTİ KISITLAMASI DUYURUSU HK. – 13.02.2024
Global Menkul Değerler
image
SEKURO PLASTİK AMBALAJ SANAYİ A.Ş. BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMI TASARRUF SAHİPLERİNE SATIŞ DUYURUSU - 12.02.2024
Global Menkul Değerler

Sosyal Medya Hesaplarımız

SİZİ ARAYALIM

SİZİ ARAYALIM