Yatırım

Yatırım Kavramı ve Popüler Yatırım Araçları


Yatırım, finans ile özel olarak ilgili olsun olmasın pek çok kişinin sıklıkla konuştuğu, farklı seviyelerde bilgi sahibi pek çok kafadan pek çok farklı sesin çıktığı bir konu. Bu yazımızda, son derece karmaşık hale de getirilebilecek olan bu konudan, özellikle de yatırıma yeni yeni giriş yapacak olanlar için olabildiğince basit bir şekilde bahsettik ve öne çıkan belli başlı yatırım araçlarına kısaca değindik. Siz de yatırım kavramı ve temel yatırım araçları hakkında genel bilgi sahibi olmak istiyorsanız, okumaya devam edin!


Yatırım Kavramına Kısa Bir Bakış…
Yatırım, insanların maddi birikimlerini değerlendirmek için tercih edebilecekleri çok sayıda farklı yaklaşımı kapsayan bir şemsiye terimdir. Günümüzde bireylerin birikimlerini büyütmek için tercih edebilecekleri, farklı özellik ve risk seviyelerine sahip pek çok araç mevcuttur- bunlardan bir sonraki alt başlıkta bahsedeceğiz. Fakat bunlardan bahsetmeden önce, yatırımın -daha doğrusu güvenli yatırımın- neden önemli olduğuna kısaca değinmek yerinde olacaktır.


Finansal güvence, mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmenin elbette tek şartı olmasa da modern dünyada eğitimden sağlığa, eğlenceden kişisel gelişime kadar hemen her konuda özgürce yaşayabilmek ve beklenmedik belli başlı olumsuzlukların üstesinden gelebilmek için şart. Ne türlü olursa olsun, yatırımın temel hedefi de bu- birikimleri doğru bir şekilde değerlendirerek temel parayı büyütmek ve kısa, orta veya uzun vadede istek ve ihtiyaçlar bağlamında tatmin edici seviyede bir finansal güvenceye ulaşmak.

İşte sorumlu bir şekilde doğru yatırım yapmanın getirilerinden birkaç tanesi:

- Paranızı ekstra bir çaba sarfetmeden büyütmenizi sağlar,

- Finansal enstrümanların getirilerinden yararlanmanıza olanak sunar,

- Finansal disiplin becerinizi geliştirir,

- Finansal güvence sağlar,

- Hayat hedeflerinize ulaşmanıza -ev, araba satın alma- yardımcı olur.

- Geleceğinizi -finansal anlamda- garantiye almanıza yardımcı olur.

Şimdi de insanların bu hedeflerine ulaşmak için sıklıkla tercih ettikleri araçlardan bahsedelim…


Popüler Yatırım Araçları

İşte farklı risk oranlarına sahip belli başlı popüler yatırım araçları…


Vadeli Mevduat

Vadeli mevduat, en risksiz yatırım araçlarından bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Bu sistem, size yaptığınız/yatırdığınız birikimler üzerinden, sizin belirleyebileceğiniz bir süre için sabit bir faiz oranı sunar. Getirisi önceden bellidir ve belirlenen vadenin sonuna gelinene kadar faiz oranlarından etkilenmez.

Döviz

Dövize yatırım, bir ülkenin para birimini satarak diğerinin para birimini satın alma yoluyla yapılır. Döviz yatırımında amaç, döviz kurlarındaki dalgalanmalardan faydalanarak kâr elde etmektir. Başka bir deyişle, getiriyi -ya da kaybı- döviz kurlarındaki değişimler belirler.

Altın

Tarih boyunca değerli bir maden olarak görülmüş olan altın, günümüzde de sıklıkla tercih edilen bir yatırım aracıdır. Kısa vadede değerinde dalgalanmalar olabilse de uzun vadede değerini koruyan bir yatırım aracı olduğu için, risk düzeyi düşük kabul edilmektedir- yatırımcısına ekonomik belirsizlik dönemlerinde bir miktar güvence sağlar.

Hisse Senedi (Pay senedi)

Hisse senedi ortaklarına bir şirketin sermayesinde sahip oldukları payı belgelemek için verilen kıymetli bir evraktır. Sahibine, şirketin yıllık kârından pay alma (temettü) hakkı sunar. Başka bir deyişle bir şirketin hisse senetlerini satın alarak, bir anlamda o şirkete ortak olmuş olursunuz. Riskli olabilse de, potansiyel olarak yatırımlarınızdan en büyük getiriyi sunan araçlardan birisidir.

Hazine Bonusu/Devlet Tahvili

Devlet tahvilleri, devletin dönemsel finansman ihtiyacını karşılayabilmek adına çıkarttığı borç senetleri olarak tanımlanabilir. (Bu konuda daha fazla bilgi almak için Devlet Tahvili içeriğimize göz atabilirsiniz) Bu araçlar, bir yıldan kısa vadeli ise hazine bonusu, daha uzun vadeli ise devlet tahvili olarak adlandırılır. Devlet tahvilleri, yatırımcının vade sonunda faiziyle geri alacağını bilerek verdiği bir borç olarak da tanımlanabilir. Getirisi önceden belli olduğu için istikrarlı, düşük riskli bir araçtır.

Yatırım Fonları

Yatırım fonları, finans uzmanları tarafından hazırlanan; tahvil, hisse senedi gibi belli başlı sermaye piyasası araçlarından oluşan “yatırımsepeti ”dir. Yatırım fonu ile yatırım yapmayı tercih etmeniz halinde, portföyünüz fon yöneticileri tarafından yönetilecektir. Bu alternatifte birikimleriniz birden fazla araca dağıtılmış olacağından, risk düzeyi azalacaktır.

Global Tecrübesiyle, Yatırımlarınız Güvende!

Global Menkul Değerler olarak, 30 yılı aşkın sermaye piyasası tecrübemizle; kısa, orta ve/veya uzun vadeli yatırım hedeflerinizi en iyi şekilde anlayıp sizi gerektiği gibi yönlendirecek uzman danışmanlarımızla her zaman güvenli ve doğru yatırım kararlarını almanıza yardımcı oluyoruz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kolayca Global Menkul Değerler hesabınızı açabilir, sektörün önde gelen aracı kurumuyla çalışmanın ayrıcalığını yaşamaya başlayabilirsiniz!

HESAP AÇ

Son Yazılar

image
KTLEV İŞLEM LİMİT GÜNCELLEME HK – 23.02.2024
Global Menkul Değerler
image
BINHO İŞLEM LİMİTİ KISITLAMASI DUYURUSU HK. – 13.02.2024
Global Menkul Değerler
image
SEKURO PLASTİK AMBALAJ SANAYİ A.Ş. BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMI TASARRUF SAHİPLERİNE SATIŞ DUYURUSU - 12.02.2024
Global Menkul Değerler

Sosyal Medya Hesaplarımız

SİZİ ARAYALIM

SİZİ ARAYALIM