image description
DÖVİZ

Döviz Kuru

Döviz kurları, günlük masraflardan istihdam fırsatlarına kadar hayatınızın birçok yönüne dolaylı olarak tesir eder. Peki bu kadar önemli ve etkili olan “döviz kuru” ne anlama gelir? Bu yazımızda, döviz kurunu tanımlayacak ve döviz kuru türlerini kısaca inceleyeceğiz.

Döviz Kuru Nedir?

Basitçe, bir döviz kuru, size para biriminizin değerini başka bir para biriminde söyler. Bunu, o para birimini satın almak için verilen bir fiyat olarak da düşünebilirsiniz. Örneğin, 2022 Haziran'ında 1 Euro 1,05 ABD Dolarına ve 1 ABD Doları 0,95 Euro'ya eşitti- yani 1 Euro satın alabilmek için 1,05 ABD Doları ödemeniz gerekiyordu. Döviz kuru, bir ülkenin para biriminin başka ülkelerin para birimleri karşısındaki değerini gösteren bir katsayı olarak da düşünülebilir.

Döviz Kuru Türleri

Ülkelerin döviz kuru politikalarını uyguladıkları üç temel yöntem vardır. Merkez Bankası döviz kuruna müdahale etmediğinde esnek piyasa döviz kuru öncelik kazanır. "Sabit döviz kuru sistemi" terimi, Merkez Bankası’nın yerel para biriminin değerini belirli bir döviz kurunda diğer para birimleriyle nasıl karşılaştırdığını ifade eder. Denetimli döviz kuru sistemi ise, gelecekte döviz kurlarının hedeflenen seviyede olmayacağı öngörülerek, Merkez Bankası'nın eylemlerinin bir sonucu olarak kontrolü ele almasıdır.

Döviz kuru çeşitlerini sıralayacak olursak; bunlar nominal, reel, çapraz ve efektif olmak üzere dört adettir. Bu dört döviz kuru türüne kısaca göz atalım.

Nominal döviz kuru: Nominal kur, bir ülkenin para biriminin birden fazla yabancı para sepeti ile değiş tokuş yaptığı, ayarlanmamış ağırlıklı ortalama orandır. Nominal döviz kuru, yabancı para satın almak için gereken yerli para miktarıdır. Aynı zamanda, bir ülkenin döviz piyasası açısından uluslararası rekabet gücünün bir göstergesidir.

Reel döviz kuru: Nominal kur, enflasyon oranına göre ülkenin enflasyon oranını telafi edecek şekilde ayarlanabilir. Bunun sonucunda ortaya çıkan rakam reel döviz kurudur.

Çapraz döviz kuru: Bir yabancı para biriminin başka bir yabancı para birimiyle değiştirilme fiyatını tanımlamak için kullanılan ifadedir. Bir örnek olarak, şu anda elinizde bulunan Dolar’ı kullanarak Euro satın almak istediğinizde çapraz kur söz konusudur.

Efektif döviz kuru: İki farklı döviz kurunun ortalaması alınarak efektif döviz kuru belirlenir. Çapraz döviz ticaretine girmeden önce para biriminin değerini öğrenmek gerekir. Örneğin, Amerikan doları ve Yen ile işlem yaparken bir USD ve bir YEN’in ne kadar olduğunu anlamak önemlidir.

Parite Nedir?

Parite, ya da döviz çifti, iki farklı ülkeye ait para birimlerinin birbirine oranını gösterir. Kullanım sebebi genellikle, bu iki farklı para biriminin, üçüncü bir para birimine göre ifade edilebilmesini mümkün kılmaktır. Bir örnek verecek olursak, parite sayesinde, Euro ve Dolar arasındaki ilişki Türk Lirası’na göre yorumlanabilir.

Pariteler, söz konusu para birimlerinin kısaltmaları ile ifade edilir. Örneğin Euro / Dolar döviz çifti, EURUSD şeklinde ifade edilir.

Yatırım Sürecinizde Güvenilir Bir Yol Arkadaşı

Sermaye piyasalarında güvenle yatırım yapmak için bilgili ve tecrübeli kılavuzunuz ve yol arkadaşınız olmaya aday Global Menkul Değerler, hedeflerinizi en iyi şekilde anlayıp sizi en iyi şekilde yönlendirecek uzman danışmanları ile güvenli ve doğru yatırım kararları almanıza yardımcı oluyor.

Aşağıdaki bağlantı aracılığı ile şimdi sizler de kolayca Global Menkul Değerler hesabınızı oluşturabilir, Globalli olmanın ayrıcalığını yaşamaya başlayabilirsiniz.

HESAP AÇ

Global’de Hesap Açmak
Çok Kolay

Formu doldurun sizi arayalım

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Bildirimini okudum, elektronik ileti almayı ve kullanım koşullarını kabul ediyorum.