Borsada Fırsatlar Bitmez!

Karıştırmayın, Referandum İktidar Değişimi Getirmeyecek!

Pazar günü referandum sonucunda Türkiye'deki partilerden birisi seçilmeyecek. Aynı şekilde ülkeyi yöneten iktidar ya da iktidar partisi de değişmeyecek. Değişip, değişmeyeceği oylanan iktidarın kullanım şekli olacaktır. 

Bu nedenle diyelim ki hayır çıktı! Her şeyin alt üst olacağı bir kriz dönemi beklemeye de gerek yok. Çünkü yine tek başına iktidar olan, başbakanı belli Ak Parti görevine devam ediyor olacaktır. Hayır çıkması halinde sorun, yeni bir erken seçim gündeme gelir mi, ya da yüksek bir hayır çıkarsa diğer partiler cumhurbaşkanının yetkilerini sorgulamaya başlar mı sorusunda yatıyor. Bunu ancak böyle bir sonuç çıkarsa öğrenebileceğiz.

Bu nedenle hayır çıkması halinde ''Eyvah elimde hisseler kaldı. Ne yapacağım şimdi?'' diye kimsenin paniklemesine gerek yoktur. Tamam muhtemelen hayır sonucu çıkarsa, kurlarda kısmi yükseliş, borsada da genel bir düşüş tepkisi görebiliriz. Ama bu durum geçici olacaktır. Dediğim gibi, herkes görevinin başında olduğu için, çok kısa sürede bu yönde açıklamalar ile ortamın olası panik dalgasını dağıtacaklardır. 

Diyelim ki, Evet çıktı! Bu takdirde de dövizde bir düşüş yaşanacaktır. Ama BİST'de koptum gidiyorum diye kesintisiz bir yükseliş yaşanmasını beklemiyorum. Çünkü olası evet halinde aslında belirsizlikler daha yüksek. En basiti ülkenin yönetim şeklinde değişiklik olacaktır. Yeni bir erken seçim halinde satış baskıları artar. Erken seçim belirsizliği dışında, acaba kabinede değişiklik olacak mı soruları gündeme gelecektir. Hemen Mehmet Şimşek görevinde kalacak mı diye sorular önem kazanacaktır. 

Aynı şekilde, acaba cumhurbaşkanımızın 16 Nisan sonrası AB konusundaki sürprizi nedir, geri kabul anlaşması ve idam konularında hızlı gelişmeler yaşar mıyız sorularındaki gelişmelere göre yeni gündemler çıkabilir. Bunların hepsi de farklı gerilimler yaratabileceği için piyasalarda baskı yaratacak unsurlardır. 

Kod Adı ''Herif'' olan gizemli yatırımcı da, olası bir evet sonucu halinde gelecek alımlarda daha öncesinde aldıklarını realize edebilir. Nitekim ben evet sonucu halinde böyle davranmasını bekliyorum. Bu ciddi bir satış baskısı yaratacak gelişme olur.

Evet sonucu halindeki olası gerilim yaratacak belirsizliklere başka konuları da ekleyebiliriz. Kısacası ''Eyvah referanduma nakit girdim, yükselişi kaçırdım mı şimdi?'' diye paniklemenize gerek yok. Tamam belki ilk anda önemli bir tepki yükselişinden sağlanacak avantajı kaçırmış olabilirsiniz. Ama emin olun borsada fırsatlar bitmez. Her iki referandum sonucunda da göreceksiniz ki, daha bir çok fırsatlar bulunacaktır. 

Bu nedenle referandum öncesinde diyelim ki, çıkan sonuca aykırı bir pozisyon ile girdiniz. Tamam kısa bir süre için biraz üzülebilirsiniz belki ama sonrasında yine bir çok kazanç imkanınız çıkacaktır. Ancak ben yine de kredili kalmanın doğru olmadığı konusunda uyarımı tekrarlamak istiyorum. Çünkü kredili olmadığınız için, olası bir evet sonucu halinde belki ekstra karları kaçırabilirsiniz. Ama kredili olduğunuz için, kötü bir düşüşe yakalandığınız zaman ekstra kazançlarınızdan değil, asıl paranızdan kayıplar yaşarsınız. 

Belirsizliğin yüksek olduğu dönemlerde esas olan eldeki parayı korumaktır. Çünkü sonrasında işler düzeldiği zaman ortaya çıkacak fırsatlar elde para varsa kullanılır. Ama gereksiz risk alarak eldeki nakitleri kaybederseniz, sonra ortaya çıkacak fırsatları kullanacak imkanınız da olmaz. 

Nihayetinde sonucun ne olacağını garanti bilme imkanımız olmayan bir referanduma giriyoruz. Bu nedenle kişisel öngörülerimize göre bir karar alacağız. Evet'i de, Hayır'ı da seçebiliriz. Nitekim zaten böyle olacaktır. Öncelikle bilelim ki, her iki karar da demokratik bir hak kullanımıdır. Neden sen bu tercihtesin demek yanlıştır. Herkes özgürce tercihini yapmalıdır. Çıkan sonuca da saygı duymamız gerekir.

Sonucu yanlış tahmin etmemiz halinde riskleri sizlere izah ettim. Yanlış karar verdiyseniz yapacak bir şey yok. Bekleyecek ve yeni fırsatların, uygun şartların yeniden oluşmasını bekleyeceksiniz. Sakın panikleyerek karar almayın. Çünkü genelde zarar edeceğiniz kararlar alırsınız. 

Sözü BİST ile bağlayacak olursak, olur olmaz bilemem ama ben bugünün alımlarla ve yükseliş ile kapanmasını bekliyorum. Bunun nedenlerini de önceki yazılarımda bir çok kez tekrarladım. Ama olası bu beklentim için hisse alayım da gün içindeki yükselişte satarım düşüncesini yine de riskli bulurum. Bu nedenle sadece izlemeye devam edilmesi görüşündeyim. Tabii yükselişte fiyatlarını gören pozisyonlar realize edilebilir. 

AB ve ABD piyasaları Paskalya tatili nedeniyle kapalı olacak. Paskalya kutlayan tüm dost ve vatandaşlarımızın Paskalyasını kutluyorum.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim. Umarım referandum sonucu ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olur. Sonuçta bu ülke hepimizin ve bizler yine ülkemizde yaşamaya devam edeceğiz.

Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com

Twitter: @_Stratejist_