AVRUPA PARASAL GENİŞLEME YAPARSA

Para piyasaları Amerika’da faizlerin yükselmesine hazırlık yaparken Avrupa Merkez Bankası tarafından yaptırılan sürpriz bir çalışma basına sızdı. Bu çalışmada parasal genişlemeye gidilmesi durumunda enflasyona gelecek katkı hesaplanıyor.

Bilindiği gibi ECB borç verme faiz oranını yüzde 0,25 ile rekor düzeyde düşük tutmasına rağmen son aylarda euro tekrar  değerlenme sürecine girmiş ve enflasyon rakamları da yüzde 2 olan hedefin altında, sıfıra çok yakın seviyelerde kalmıştı. Sıra dışı araçların kullanılmasının mümkün olabileceği de 24 üyeli Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyinin son toplantısında gündeme gelmişti.

Avrupa parasal genişleme yaparsa bizim piyasalarımıza etkisini büyük ölçüde FED tecrübesi sayesinde biliyoruz. Hatırlanacağı gibi 2009 yılında başlayıp Mart 2010’da biten 700 milyar dolarlık birinci parasal genişleme ile bol likiditenin etkileri görüldü. Ertesinde ikinci ve üçüncü genişleyici kararlarla Amerikan ekonomisi ayağa kaldırıldı. Türkiye piyasalarına ise hemen hemen hepsinde aynı etkiler görüldü. Öncelikle genişleme başladığı zaman etkisi bir yıldan uzun sürüyor, carry trade pozisyonları bono faizlerini düşürüyor. Borsa İstanbul bu süreçte güçlü yükseliş trendleriyle tarihi zirvesini yukarı kırıyor. Para girişi kurları baskılayarak tüketimin, kredilerin hızla artmasına, enflasyonun düşmesine sebep oluyor. Bu durum ekonomik aktiviteyi canlandırmakla beraber içerisinde uzun vadede riskler barındırdığı için Merkez Bankamız döviz alarak müdahale etmek zorunda kalıyor.

Böyle dönemlerde en karlı yatırımın borsa olduğunu, üstelik global ölçekte diğer borsalara göre de en iyi getirilerin yüksek faiz veren (cari açık veren) ülkelerde olduğunu biliyoruz. Ancak Amerika’nın, yaptığı birinci genişlemeden sonra ikinci ve üçüncü genişlemeden istediği sonucu alamadığını ve Avrupa genişlerken Amerika’nın da sıkılaşma sürecinde olduğunu unutmamamız gerekiyor.