FED Ağrı Keser, Ağrıyı Çözmez

Gelişen ülkelerin hepsinin kendine özgü sorunları var. Bu ağrıları sadece FED kesiyor. FED ortadan kalktıktan sonra bu ağırlar gelişen ülkelere ciddi sorunlar getirecek. 2008 yılından bu yana ucuz fonlamaya alışkın olan gelişen ülkeler bu alışkanlıkları döneminde yapısal ve siyasi reformları gerçekleştiremediler. 2013 yılında Bernanke’nin varlık alımlarının sonuna gelindiğine dair çıkışı sonrasında gelişen ülkelerde parti bitti. ABD’de işler yolunda gittiğinde gelişen ülkelerin başı ağrırken, ABD’de iki kötü data bu ağrıya iyi gelen en büyük ağrı kesici oluyor. Gelişen piyasalar yine ABD’de büyümenin %3’den %1’e inmesi ile birlikte rahatladılar. Fakat giriş yapan sıcak para çok kısa vadeli ve zamana yayılmayacak, aşırı farklılıklardan yararlanan hedge fonlar. 2013 ortasından bu yana gelişen piyasalarda yaşanan dalgalanmalara bakıldığında bu giriş çıkışların etkili olduğu görülüyor. ABD’de büyüme kalıcı şekilde bozulmadığı sürece FED rallisi olması ihtimali düşük. FED büyümeyi %2,5’e indirdi. FED yeni yıla başlarken çok çok iddialıyken 3 ayda çok kötümser olabiliyor. Volatilitenin nedenlerinden birisi de FED’in gaz-fren arasında devam eden bir iletişime sahip olması.
Ocak’ta gaza basan FED 18 Mart’ta frene bastı. Ocak ayında bastığı gaz ile tüm gelişen piyasalar kavruldu ve üzerine dolar rallisi yaşandı. Ardından 18 Mart’ta acı bir frene basarak bu kez aşırı satıma gerileyen piyasalarda ağrı kesti. 29 Nisan toplantısında bizim beklentimiz vitesi boşa alıp, verilere göre hareket edeceğiz gibi bir metine yer verilmesi. Mart’tan daha kötü bir ekonomik görünüm sunması ABD’de ekonomide belirsizlikler göstergesi kabul edilir. İki çeyrek sonra ABD %2,5 büyüyemeyecekse ve FED bunun öncesinde ekonomik sinyallerde zayıflama yavaşlama var diyecekse 2015 Eylül değil, 2016 yılına sarkması anlamına gelecektir. 
18 Mart’tan bu yana Rus Rublesi %13 ve Brezilya Reali %10 değer kazandı. Rusya Borsası %21 ve Brezilya borsası %10 değer artışları yaşadı. Bir ayda gelişen para birimleri ve borsaları FED ile ilgili ciddi düzeltmeler yaşadı. Türkiye’de tartışılan konu “Dolar ne kadar yurtdışından ne kadar yurtiçinden etkileniyor?” oldu. Türk lirası aynı dönemde %4 değer kaybetti, BIST %8 yükseldi ve faizlerde 200 baz puan risk primi oluştu. FED’in Türkiye’nin ağrısını kesmeye yetmediği sadece azalttığı görülüyor. Burada önemli bir şekilde dikkat etmememiz gereken konu gelişen piyasalarda ağrılar nüksederse, bizde azalan ağrılar tekrar şiddetleneceğidir. O yüzden FED toplantısı kritik bir konu. Toplantıda sabırsız yerine yeni bir kelime monte edilmediği taktirde Haziran masada olmaya devam edecektir.