Yine Krizlerden Sıradan Bir Gün…

Reel ve mali sektör uzun süredir baskı altındaydı. Çin devalüasyonu, FED ve BOE’nin faiz artırım takviminin yakınlaşması ile bu baskıyı daha fazla hissederken, piyasalar dişini sıkmış seçim ve seçim sonrasında risklerin kalkmasını bekliyorlardı. Çünkü seçimleri atlattıktan sonra 2019’a kadar bir daha seçim olmayacaktı. O yüzden bu seçim çok ama çok kritikti. Hatta tekrarlanacak kadar büyük bir seçimdi!! 

Tekrarın sebebi aslında gelecekte saklı. AKP tek parti iktidarı olabilseydi, 2019’a kadar iktidarın gücünü kullanabilecekti. 2019’da tam 3 tane oldukça kritik seçim olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Yerel Seçimler ve Genel Seçimler olacak. Kim iktidar yada iktidara ortak olursa; 2023 onun olacak. Hangi parti iktidarda olursa o parti Türkiye’nin 100. Yılına Cumhurbaşkanı seçtirebilir olacak. AKP’nin 2023 Yeni Türkiye planı, bu tekrarlanacak seçimlerde olacak.  Bu yüzden, Kasım ayında yapılacak seçimler de görülmemiş büyüklükte çetin geçecek. 

Tekrarlanacak seçimler bu yüzden önemli. Şu ana kadar hiçbir parti ile bakanlık pazarlığı yapmadı. İcracı bakanlıklar altın kadar değerli olacak. Seçim anketleri koalisyon görüşmeleri içerisinde olmayan HDP ile MHP’de gerileme olduğunu, AKP ve CHP’nin ise yükselişte olduğunu gösteriyordu. Açıkçası terör ve terörle mücadele, milliyetçilik çok fazla seçmen eğiliminde bir değişikliğe yol açmış değil. AKP’nin masadan kalkma görüntüsü ve tekrar seçime dönmeye neden olacak görüntüsü oy kaybettirir ama tabi ki 1. olmasını değiştirmez. Bizim tahminimiz 1. Ve 2. Parti arasında makasın daraldığı ve 4 partili bir meclis olacağıdır. AKP’nin çok kısa sürede 2 milyon gibi bir seçmeni etkilemesi gerekiyor. Bir sonraki koalisyon görüşmeleri çok daha fazla çetin geçecek ve masadan kalkmak çok fazla mümkün olmayacak.

BIST’e dipler, Dolar’da zirveler. Yine krizlerden sıradan günler yaşanacak.