Atın Fava Bekleyin

Atın Fava Bekleyin...

2008 krizine kadar belki not herşeydi, herşey nota göre şekillendirdi. Diploması olmayana kız verilmediği zamanlardı, çöp seviyesinde kredibilitesi olanların  dış finansman bulamadığı zamanlar. Şöyle düşünün en son ne zaman IMF ile çöp seviyesine düşmüş bir ülkenin stand-by programı anlaşması imzaladığını duydunuz?  

2008 üzerinden çok sular aktı. 2016’dayız. Yani 2001’de iflas eden ve 15 yıldır kreditörlerle anlaşmayan 2 defa temerrüde düşmüş Arjantin 16 milyar $ borçlanmaya çıktı ve 65 milyar $ talep geldiği, paranın çok ama huzurun olmadığı bir dünyadayız.  

Türkiye 2016 dış borçalanmasını tamamladı. Hazine’nin gereksinimi bu yıl için sadece 5,5 milyar $ seviyesindeydi. 2017 yılında da daha fazla olmayacaktır. Dış finansmanı bulmadan da içeriden borçlanmak mümkün olabilir. Çünkü ekonomi halen çok yüksek faiz dışı fazla veriyor. %1,6 oranında ortalama iki yıldır fazla veriyoruz.  Faiz dahil bütçe açığının GSYIH oranı %1,2. Türkiye kredi notu çöp seviyesindeyken %2-3 oranındaydı. Cari dengeye geldiğimizde toplam GSYIH oranın sadece %4.5’i. Türkiye %7.7 ile oran varken yatırım yapılabilir seviyeye yükseldi! 

Moody’s Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyeye yükselttiğinde BIST 50.000 cent seviyesindeydi.  50.000*3=150.000 Şimdi 75.000. 

Moody’s, 25 Şubat 2016’da Brezilya’yı yatırım yapılabilir seviyeden çöp seviyeye indirdi. 
Bovespa 41.887’diydi. 6 ay geçti ve Bovespa  Moody’s not indirdiğinden bu güne 41.887’nin altına gelmedi. 57.000’de şu anda. Yaklaşık %36 artışta. 

Brezilya istisna diyorsanız. Moody’s düşük petrol fiyatları nedeniyle borç ödeme kabiliyetindeki zayıflığı sebep göstererek Rusya ile Suudi Arabistan’ın notunu düşürdü. Beş ülkenin notunu düşürmek için izlemeye aldı. Tarih 5 Mart 2016’ydı. Brent petrol o günden sonra 36 $ seviyesinin altını görmedi. Petrol %56 arttı. 
Moody’s bu sene tüm gelişen ülkelerin notları ile ilgili hata yaptı. Moody’s yüksek ihtimalle yapısal ve kurumlar arasındaki ilişkiler vs. siyasal sebepler ile notumuzu düşürebilir.  Moody’s not düşürecek diye endişelenmeyin.  Bu BIST’i satın almak için büyük bir fırsattır. Düşürmek için izlemeye aldığıysa da ve düşürecek olsa bile bilin ki Moody’s’in yine bir yanılgısı vardır. 

Piyasalarda yatırım yapılabilir seviyeye yönelik ciddi yanlış bilgiler mevcut. Yatırım yapılabilir seviyeden çöp seviyesine düştüğümüzde BIST’ten milyar dolar çıkar deniyor. Moody’s Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyede yaklaşık 3 yıldır tutuyor. BIST’ten son 3 yılda toplam 732 milyon $ çıktı.

Ortalama %3-4 büyüme gösteren, %1,2 Bütçe açığı/GSYIH ile %4,5 cari açık oranına sahip çöp seviyesindeki bir ülkeye çok daha fazla fon gelecektir. Çünkü dünyada risk alma iştahı çok yüksek ama yüksek getirili çöp seviyesinde ülke kalmadı. Notu düşsün de Türkiye’yi alalım diyen dünyada çok fon olacağı da unutulmasın.

Bu yazıyı atın fava bekleyin...