15 Temmuz Gap'i de Kapandı

Bir önceki seans kapanışı ile bir sonraki seans açılışı arasında işlem görmeden oluşan teknik fiyat boşluklarına gap dendiğini ve genelde(kesin bir kural değil ve kapanış zamanı değişken)bu gap'lerin sonradan kapandığını bir çok örnekte görmüşsünüzdür. Teknik olarak dikkatinizi çektiğim 15 Temmuz 82.825 seviyeli gap boşluğunu da dün kapattık. Şimdi üç eski yazıma öncelik sırasına göre yeniden hızlıca göz atmanızı istiyorum!

        16 Ocak ''Realize Bölgesindeyiz!''
        17 Ocak ''Tekniklerde Risk Var!''
 
       18 Ocak ''15 Temmuz Gap'i de Kapanmak Üzere!''

Tüm bu uyarı içeren beklenti yazılarımda olası gap seviyesinin, özellikle de flama yapan banka hisseleri desteği ile kapanabileceğini yazdığımı görebilirsiniz. Gördüğünüz gibi düşündüğüm gibi gap kapanışı yaşandı. Şimdi önemli olan devamında ne olacağı! 

Açıkçası ben de sonrası için emin değilim. Ama yükselişin sürmesi halinde olası kısmi üst hedeflere gidilse bile, sonrasında önemli bir kâr realizasyonu yaşanmasından çekiniyorum. Olası üst hedefleri de tekrarladığım yazılarımda görebilirsiniz. Hatta 82.825 gap kapanması ile birlikte bile genel bir kâr satışı riskini güçlü buluyorum.

Şimdi sizleri bir konuda daha eskiden olduğu gibi yine uyarmak istiyorum! 2016 Aralık başında 71.792, 2017 Ocak ayı başında da Aralık'ta yaşanan kısmi yükseliş sonrasında düştüğümüz 75.656 seviyesinde hep yükseliş beklentim konusunda uyarılarımı yazmıştım. Düşüşleri alım fırsatı olarak kullanmak doğru olur demiştim. Kelepir BİST diye yabancı gözü ile BİST değerlemesine dikkat çekmiştim. Belki ben bu yazıları yazarken bir çoğunuza inandırıcı gelmeyen bir yükseliş beklentimi dile getiriyordum. Çünkü sert yükselen kurlar nedeniyle BİST'in de devamlı düşmesi gerektiği gibi bir genel yanılgı bir çoğunuzda mevcuttu. Bu nedenle genel yatırımcı davranışlarını sergileyen bir çok yatırımcı, o tarihlerde verdiğim yeni öngörüleri belki de dikkate almadı. Ancak gördüğünüz gibi, şu an o zamanlarda olur mu acaba diye düşünülen gap'ler kapanmış durumda. Tabii bu süre içinde yaptığım bir çok öngörüde gerçekleşme ile kapanmış durumda.

Şimdi ise, benim realize uyarılarımı görüyorsunuz. Bense, düşük endekslerde alım önerdiğim zaman uzak duran bir çok yatırımcının, direnç risklerinin arttığı bu seviyelerde ne alayım telaşında olduğunu görüyorum! Yazılarımda da gördüğünüz gibi, olası yükseliş yaşanmasını beklediğim daha üst seviyeler de mevcut. Ama ben Fitch değerlemesini görmeden çok fazla yeni öngörü yapmak istemiyorum. Çünkü BİST ve bir çok hisse, bu gap'leri kapatırken nasıl hızlı yükselişler gösterdiler ise, çekindiğim kar satışları gelecek olursa, aynı hızla da düşüşler yaşayabilirler. 

İşte bu risklerden korunmak için, zaman zaman kar realizasyonu yaparak, nakit durmak tedbirli bir davranış olur. Belki, olası yeni yükselişleri kaçırırsınız ama düşüşlerden de korunmuş olursunuz. Ek yükselişler ek kazançları kaçırmanıza neden olur. Ama düşüşler kazandığınızı geri vermenize, ya da direk zarara girmenize neden olur. Borsada önemli olan mevcudu koruyabilmektir. Bu nedenle ben Fitch konusunu önemli bir risk gördüğüm için, bu konu netleşene dek tek tük öngörülerle geçiştireceğim.

Belki Fitch nota dokunmayacak. Hatta benim notlarımızı düşük gördüğümü bile biliyorsunuz. Eğer not indirimi olmayacaksa, 82.825 üzerinde dikkat çektiğim üst seviyelere hızlı yükselişler görülebilir. Ama ben yine de kendi prensiplerime bağlı kalacağım. Gerekirse daha yükseklerden yeni öngörüler yaparım. Ama Fitch ne diyecek yine de görmek istiyorum.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_